Najnowsze wpisy, strona 20


maj 27 2016 Usługi korporacyjne

Usługi korporacyjne polegają na obsłudze firm, które potrzebują pomocy w czasie prowadzenia bądź dopiero rozpoczynania działalności gospodarczej. Skierowane są do podmiotów ceniących swój czas i starających się w maksymalny sposób wykorzystać potencjał swojej działalności. Pakiet usług korporacyjnych jest różny w zależności od poszczególnej kancelarii. Zwykle firmy świadczące tego typu usługi pomagają przedsiębiorcy już od rozpoczęcia działalności, aż po jego rozwój.


Usługi korporacyjne to nic innego jak outsourcing. Często występujące stwierdzenie nie koniecznie może być dla wszystkich zrozumiałe. Outsourcing, czyli usługi korporacyjne polegają na przekazaniu firmie zewnętrznej swoich obowiązków odnośnie prowadzenia biznesu.


Przykładowo do usług korporacyjnych zaliczamy:
- prowadzenie działalności gospodarczej,
- zakładanie spółki lub innej formy organizacyjno-prawnej,- prowadzenie księgowości firmy,
- obsługę działu kadr i płac,
- zajmowanie się wszelkimi formalności związanymi z obsługą księgową,
- likwidację działalności gospodarczej.

 

maj 16 2016 Analiza SWOT

Analiza SWOT jest dokładną analizą, która służy do zoptymalizowania strategii zarządzania firmą. Dzięki ten analizie określone zostają najlepsze kierunki pozwalające rozwinąć firmę i zwiększyć jej efektywność. Analiza ta ma na celu określenie mocnych i słabych stron, a także rozpoznania wszelkich możliwych zagrożeń i szans.


Przedsiębiorca stosując narzędzie jakim jest SWOT musi odpowiedzieć na wiele pytać, a zwłaszcza na te, które w jakikolwiek sposób mogą wpłynąć na powodzenie w realizacji zaplanowanej inwestycji. Analiza składa się z 4 części, jej nazwa powstała od angielskich słów:


S – Strenghts (mocne strony)

W – Weaknesses (słabe strony)

O – Oportunities (szanse)

T – Threats (zagrożenia)


Analiza SWOT wykorzystywana jest głównie w czasie powstawania firmy, pozwala ona na dokładne określenie wszelkich czynników pozwalających bądź utrudniających rozpoczęcie działalności. Strategia ta może być również dużą pomocą w czasie opracowywania planów strategicznych bądź ukierunkowania profilu firmy.


Analiza SWOT pozwala świeżo ocenić sytuację i podjąć decyzję, która może w dużym stopniu zwiększyć efektywność prowadzonej działalności gospodarczej.

doradztwo : :
maj 05 2016 Umowa franczyzowa – w jaki sposób rozliczyć?...

Franczyza nazywana inaczej franchising jest systemem, w którym dwa podmioty decydują się na ciągłą i ścisłą współpracę, dzięki której zarówno jeden i drugi podmiot czerpią korzyści z zaistniałej sytuacji. Franchising polega na udostępnieniu przez jeden podmiot marki i wiedzy na temat prowadzonej działalności gospodarczej za odpowiednią cenę. Franczyzobiorca zobowiązuje się do zachowania poufności oraz systematycznego regulowania swoich zobowiązań.


Umowa franczyzowa według aktualnych przepisów podobna jest do umowy licencyjnej, dlatego też, jeżeli wartość wstępnej opłaty franczyzowej przekracza kwotę 3 500 zł, a udostępnione prawa i licencje wykorzystywane będą przez jednostkę przez okres dłuższy niż 1 rok, podatnik powinien zaliczyć ją jako wartość niematerialną i prawną.


Wartości Niematerialne i Prawne podobnie jak inne składniki majątku trwałego podlegają amortyzacji, w związku z tym przedsiębiorca prowadząc Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów ma prawo amortyzować WNiP maksymalnie przez okres 5 lat – 60 miesięcy.


Jeżeli podatnik po zawarciu umowy franczyzowej nadal ponosi opłaty w związku z nawiązaną współpracą powinien księgować je jako koszt. Nie ma prawa wliczyć ich do Wartości Niematerialnych i Prawnych i amortyzować zgodnie z przepisami o amortyzacji WNiP.

kwi 26 2016 Przechowywanie dokumentacji kadrowo-płacowej...

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przechowywania dokumentów księgowych. W większości przypadków czas, przez który musimy dany dokument magazynować wynosi 5 lat. Sprawa zupełnie inaczej wygląda w przypadku gromadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej.


Dokumentacja pracownicza stanowi bardzo ważne źródło informacji dla państwa, podczas przyznawania danym jednostkom świadczeń finansowych jakimi są np. emerytury i renty. Biorąc zatem pod uwagę istotność tej kwestii, nikogo nie zdziwi, że czas przez który daną dokumentację musimy przechowywać to aż 50 lat!


Magazynowanie dokumentacji kadrowo-płacowej musi odbywać się w miejscu całkowicie bezpiecznym, zapewniającym jej całkowitą ochronę przez zniszczeniem, uszkodzeniem, kradzieżą, a nawet dostępem do niej osób nieupoważnionych. Najlepsze w tym celu mogą okazać się firmowe archiwa.


Doskonałym rozwiązaniem jest również zlecenie tego typu działań specjalistycznym instytucjom, które specjalizują się przechowywaniem dokumentów.

kwi 19 2016 Terminy wystawienia faktury!

Faktura jest dokumentem wykorzystywanym w obrocie handlowym jako potwierdzenie zrealizowania transakcji kupna – sprzedaży. Jest to najczęściej stosowany dokument – wykorzystywany przez niemalże wszystkie działalności gospodarcze. Od niedawna wystawianie faktury odbywać może się również w formie elektronicznej.


Termin wystawiania faktury jest różny w zależności od rodzaju wykonywanej działalności.
- W przypadku usług budowlanych i budowlano-monatżowych dokument należy wystawić do 30. dnia od dnia wykonanej usługi.
- W przypadku dostaw m.in. książek drukowanych fakturę należy dostarczyć odbiorcy do 60. dnia od dnia wydania towarów.
- W przypadku druku książek fakturę wystawia się do 90. dnia od dnia zrealizowania czynności.
- W przypadku dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, najmu czy stałej obsługi prawnej faktura wystawiona powinna być wraz z upływem terminu płatności.
- W pozostałych przypadkach na wystawienie faktury podatnik ma czas do 15. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu sprzedaży. Dodatkowo wystawienie faktury koniecznie odbyć musi się wraz ze zgłoszonym żądaniem nabywcy towaru lub usługi, o ile takie żądanie zostało złożone w terminie do 3 miesięcy licząc od ostatniego dnia miesiąca, w którym zakończono transakcję.


Wszystkie terminy wystawiana faktur dotyczą vatowców jak i również nievatowców.