Archiwum luty 2014


lut 13 2014 Kto może prowadzić księgowość samodzielnie...

Samodzielną księgowość może prowadzić każdy przedsiębiorca, gdyż nie wymaga to konieczności posiadania różnego rodzaju certyfikatów i wykształcenia. Rzecz jasna jest to mile widziane, ale nieobowiązkowe. Prawo to dotyczy nie tylko nowego przedsiębiorcy, ale również przedsiębiorcy, który działając już na rynku, rozlicza się za pomocą innej formy. Jeżeli przedsiębiorca czuje się na siłach, żeby samodzielnie prowadzić księgowość, a do tej pory korzytał z usług biura rachunkowego, to zawsze może z niego zrezygnować. To nic trudnego, ponieważ wystarczy jedynie rozwiązać umowę z tego rodzaju biurem, a następnie odebrać wszystkie firmowe dokumenty, które z pewnością okażą się pomocne w prowadzeniu samodzielnej księgowości. Pamiętajmy jednak, że prowadzenie własnej firmy nie należy do zadań prostych i często nadmiar obowiązków może być powodem różnego rodzaju niedociągnięć.


Jeżeli korzystanie z biura rachunkowego nie obciążało za bardzo Twojego firmowego budżetu, to zastanów się czy nie warto by było nadal z tego korzystać. Myślę, że najlepiej postawić na pełen profesjonalizm, a taki zagwarantuje Ci biuro rachunkowe.


Skoro jednak podjąłeś już tą decyzję, to powinieneś wiedzieć, o jakich formalnościach nie możesz zapomnieć rozpoczynając samodzielną księgowość.


Kilka zmian będzie koniecznych w wpisie do CEIDG. Jeszcze zanim przejdziesz na samodzielną księgowość, musisz zatroszczyć się o to, aby twój wpis do CEIDG miał odpowiednią treść (nie jest ważne to czy dopiero zaczynasz prowadzić firmę, czy już jakiś czas działasz na rynku).


W przypadku nowego przedsiębiorcy jest to ustalane przy wpisie do CEIDG, natomiast działający już przedsiębiorca, musi do 7 dni od nastąpienia zmiany, zaktualizować dokonane zmiany (formularz CEIDG-1, gdzie należy podać adres, pod którym przechowywane będą róznego rodzaju dokumenty rachunkowe).


lut 10 2014 Oprogramowanie – pomoc w księgowości.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie samodzielnej księgowości, ze względu na to, iż jest szeroki dostęp do różnego rodzaju oprogramowań, które są przydatne w prowadzeniu rozliczeń własnej firmy.


Do wyboru są dwa rodzaje oprogramowań:
- instalowane na komputerze,
- dostępne przez Internet.


Programy, o których mowa, umożliwiają nie tylko wystawianie różnego rodzaju faktur czy prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów. Prócz tego, przedsiębiorca korzystający z tego udogodnienia może w ten sposób prowadzić ewidencję na potrzeby podatku VAT, obliczać składki do ZUS oraz generować deklaracje podatkowe.


Jedyne, co musi zrobić przedsiębiorca prowadzący samodzielną księgowość, to wprowadzić do programu przychody i koszty, na podstawie odpowiednich dokumentów. Następnie wysokość podatków, a także deklaracje podatkowe są wyliczane automatycznie, a przedsiębiorcy pozostaje jedynie zrobić odpowiednie przelewy i wysłać dokumenty do organów podatkowych.


Pamiętaj ! Samodzielna księgowość prowadzona w sposób elektroniczny, nie zwalnia Cię z obowiązku wydruku i przechowywania dokumentów, do których przechowywania firma jest zobowiązana.