Archiwum czerwiec 2015


cze 30 2015 E – faktury.

E – faktury są dokumentem księgowym przedstawiającym zdarzenie gospodarcze zaistniałe w przedsiębiorstwie posiadającym te same cechy co zwykła faktura, czyli dane sprzedawcy i odbiorcy, przedmiot transakcji, wartoś netto i brutto, forma zapłaty, data powstania przychodu oraz podpis osoby wystawiającej fakturę i odbierającej fakturę.


Sprzedaż towarów w przedsiębiorstwie udokumentowana powinna być również dokumentem Wz - wydanie zewnętrzne przekazywanym nabywcy. Zakup natomiast podlega także obowiązkowemu wprowadzeniu wartości materiałów/towarów do firmy po cennie zakupu.


Rozliczanie e-faktur odbywa się tak samo jak w przypadku faktur papierowych. Dla spółek korzystających z KPiR będzie polegało to na wprowadzeniu wartości w odpowiednie rubryki. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego mówi, że każda przesłana faktura w formie elektronicznej może zostać wydrukowana i traktowana jako zwykła faktura tradycyjna.


Dlaczego, więc tak mało przedsiębiorstw decyduje się na tę formę? Może ze względu na przyzwyczajenie do starej wersji, albo niepewność co do przechowywania i otrzymywania.

cze 24 2015 Sprzedaż mieszana – na czym polega?

Sprzedaż mieszana obejmuje przedsiębiorców, którzy odprowadzają podatek VAT za wykonywanie usług czy sprzedaż towarów, a równocześnie prowadzą sprzedaż i świadczą usługi zwolnione z tego obowiązku.


Podatkiem VAT objęte są towary czy usługi, które sprzedawane/wykonywane są przez vatowca czyli osobę, która złożyła odpowiednią deklarację dotyczącą odprowadzania składek w związku ze sprzedażą. Przedsiębiorcy, którzy nie wykonali tej czynności nie są zobowiązani do odrowadzania należnego Podatku PTU.


Przykładem może być osoba, która zajmuje się sprzedażą sprzętu AGD/RTV, a ponadto udziela prywatnych korepetycji (udzielanie korepetycji jest zwolnione z płacenia podatku VAT).


Przedsiębiorca nie musi stosować sprzedaży mieszanej, jeżeli sprzedaż zwolniona z VAT nie przekracza 2% całości sprzedaży, jednakże zobowiązany jest zgłosić rozpoczęcie sprzedaży mieszkanej w Urzędzie Skarbowym i zaproponować wskaźnik dotyczący wielkości odliczenia podatku VAT od zakupów (VAT naliczony) związanych ze sprzedażą mieszaną.

cze 16 2015 Franczyza.

Franczyza lub Franchising jest formą współpracy między dwoma niezależnymi przedsiębiorcami, w których jeden udostępnia zasoby wiedzy, know – how, drugi natomiast zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia za udzieloną pomoc. Poprzez umowę franczyzową zgadza się również na wypełnianie wszelkich powierzonych zadań przez francyzodawcę.


Inwestor z góry narzuca sposób współpracy i rodzaj działalności. Franchising biorca zobowiązany jest zastosować się do wytycznych i działać według jego poleceń.


Franczyza może być:
- Indywidualna– w której franczyzodawca zawiera umowę z kilkoma franczyzobiorcami.
- Sieciowa– po stronie franczyzobiorców występuje wiele podmiotów.
- Subordynacyjna– sam franczyzodawca nie prowadzi działalności, posiada tylko koncepcję.
- Partnerska– część placówek franczyzodawca prowadzi indywidulanie, a resztę prowadzą franczyzobiorcy.
- Master franchising– franczyzodawca upoważnia franczyzobiorcę do prowadzenia działalności, dając mu wyłączność, natomiast franczyzobiorca może działać poprzez swoich sub-franczyzobiorców.

cze 12 2015 Vatowiec a ryczałtowiec!

VAT – jest podatkiem pośrednim wliczonym w cenę zakupu danego towaru bądź usługi.


W Polsce istnieją takie stawki podatkowe jak:
- 23% - stawka podstawowa, obemuje większość towarów i usług,
- 8% - stawka obniżona, przeznaczona dla firm/osób świadczących usługi m.in. budowalne, rekreacyjne, konserwacyjne, pogrzebowe i usługi twórców i artystów, a także objęte są nią np. warzywa, owoce, zastawy kuchenne, wyroby metali szlachetnych i wiele innych,
- 5% - stawka obniżona wykorzystywana głównie do zakupu materiałów gospodarczych, typu pieczywo, nabiał, mięso i produkty zbożowe,
- 0% - stawka ta przeznaczona jest w szczególności dla eksportu,
- zwolniony - w tym przypadku przedsiębiorca decuduje się na realizowanie formalności bez uwzględniania VAT.


Ryczałt – uproszczona forma podatkowa w przedsiębiorostwie pozwalająca obliczyć wartość podatku należnego w czasie prowadzonej działalności gospodarczej, przeznaczona dla jednoosobowowej firmy lub spółki osobowej.


Ryczałt posiada własne stawki podatkowe:
- 20% - przychody osiągane w zakresie wolnego zawodu,
- 17% - przeznaczone dla firm świadczących np. usługi parkingowe, hotelarskie, w zakresie oprogramowania, fotograficzne czy pośrednictwem w handlu hurtowym,
- 8,5% - korzystają z niej m.in. działalności gastronomiczne, konserwacji maszyn i urządzeń oraz usługi związane z prowadzeniem przedszkola,
- 5,5% - objęte są przychody z prowadzenia działalności wytwórczej, z robót budowlanych, z sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej,
- 3% - korzystają z niej przedsiębiorstwa prowadzące działalność usługową w zakresie handlu nabytych towarów czy produkcji zwierzęcej, działalność rybaków oraz działalność gastronomiczna przy sprzedaży alkoholu poniżej 1,5%.


Tak więc ryczałt a podatek VAT różnią się nieco od siebie. Podatek VAT przeznaczony jest na zakup towarów, a podatek ryczałtowy na ustalenie należnej zaliczki!

cze 02 2015 Wycofany kapitał zakładowy?

Jak wiadomo spółka z o.o. dotychczas zobowiązana była wprowadzić kapitał zakładowy w wysokości min. 5 000 zł. Jednakże w roku 2016 ma się to wszystko zmienić.


Ustawodawcy doszli do wniosku, że wpłacone 5 000 zł przez wspólników jest i tak za małą kwotą do spłacenia ewentualnych zobowiązań i postanowili obniżyć kapitał zakładowy do symbolicznej złotówki.


Z jednej strony jest to bardzo dobre rozwiązanie dla nowych przedsiębiorców, jednakże jest jeden mały haczyk: firma chcąc rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. koniecznie utworzyć będzie musiała kapitał zakładowy, który równy będzie 50-krotności wcześniejszej sumy, czyli wynosić będzie 50 000 zł.