Archiwum styczeń 2014


Doradztwo finansowe 
sty 29 2014 Oszczędność w jednoosobowej działalności....

Prowadzisz firmę jednoosobową ? Jeżeli tak, to na pewno nie raz zastanawiałeś się nad tym, czy nie lepiej będzie, gdybyś przeszedł na samodzielne prowadzenie księgowości w Twojej firmie. Prowadzenie księgowości we własnym zakresie często wiąże się z oszczędnością kosztów, które ponoszone są przy zatrudnianiu biura rachunkowego.


Jednoosobowa firma = mała księgowość.


Jak już wspominałam, prowadzenie księgowości w firmach jednoosobowych, w większości przypadków nie jest trudne, ponieważ im mniejsza skala prowadzonej działalności, tym mniej obowiązków powiązanych z prowadzeniem firmy.


Kim są tzw. „mali przedsiębiorcy” ?

Do grona tych osób można zaliczyć przedsiębiorców, których obrót nie wynosi więcej niż 1,2 mln euro rocznie. Osobom tym przysługuje możliwość zwolnienia z prowadzenia pełnej księgowości, co wiąże się z tym, że mogą skorzystać z uproszczonych zasad.


Na czym polegają tego rodzaju uproszczenia ?

W przypadku, kiedy przedsiębiorca rozlicza się skalą podatkową lub podatkiem liniowym, ma możliwość prowadzenia jedynie księgi przychodów i rozchodów, której prowadzenie jest bardzo proste. Prócz tego, kolejne uproszczenia są związane z prowadzoną działalnością, gdyż przedsiębiorca, który jest VAT-owcem nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji zakupów, a także jeżeli w przedsiębiorstwie nie są zatrudniani pracownicy, to nie ma obowiązku zajmowania się dokumentacją związaną z działam kadr i płac oraz składkami do ZUS.


Prowadzenie samodzielnej księgowości często okazuje się rozwiązaniem optymalnym, gdyż księgowość ta nie jest uciążliwa ani czasochłonna.

samodzielna księgowość

Prowadzisz jednoosobową działalność ? Skoro tak, to oszczędzaj świadomie.

doradztwo : :
Doradztwo finansowe 
sty 28 2014 Bądź na bieżąco – księgowość online....

Internet. Internet wszędzie...

Jak zapewne zdążyłeś zauważyć, „sieć” opanowała każdą dziedzinę naszego życia.

Wiele wprowadzanych ułatwień wiąże się właśnie z korzystaniem z Internetu. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą również mogą to zaobserwować, gdyż po zakładaniu firmy i płaceniu rachunków przez Internet, przyszła pora na księgowość.


Na czym to polega ?


W XXI wieku w prowadzeniu firmy wielką rolę odgrywa czas...

Księgowość online to oszczędność czasu i wiele korzyści z tym związanych.

Chcąc nadążyć za wszystkim tym, co nowe i ciekawe, tradycyjna forma księgowości szybko przejdzie do historii.

Oczywiście zawsze znajdzie się grono osób, które z braku zaufania do różnego rodzaju nowości, nie będą chciały korzystać z internetowego luksusu. Być może kiedyś zmienią zdanie... ;)

Do korzyści z księgowania przez Internet można zaliczyć:

- oszczędność czasu,

- łatwość w obsłudze,

- automatyzacja procesów księgowych,

- bezpieczeństwo,

- prywatność,

- super jakość.Super efekty przy niskich kosztach ? To możliwe.


księgowość online

doradztwo : : własna firma, działalność gospodarcza, księgowość online
Doradztwo finansowe 
sty 16 2014 Przedsiębiorco – wybierz to, co sprawdzone...

Na podstawie przeprowadzonych badań można wywnioskować, że ryczałt jest najczęściej wybieraną formą opodatkowania. Niskie stawki zawsze są korzystne dla przedsiębiorców, gdyż rekompensują brak możliwości wspólnego rozliczania.

20 stycznia to ostatni dzień na możliwość zmiany formy rozliczenia podatkowego.

Ryczałt ewidencjonowany – stawki

20%, czyli przychód z prowadzenia działalności gospodarczej, która jest wykonywana osobiście przez przedsiębiorcę w ramach tzw. wolnych zawodów.


17%, czyli przychód z wynajmu samochodów osobowych, usług wiążących się z zakwaterowaniem, doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego i przetwarzania danych, usług fotograficznych, pośrednictwem sprzedaży hurtowej, usług agencji pracy, a także pośrednictwem turystycznym.


8,5%, czyli przychód z prowadzenia działalności usługowej (gastronomicznej, wychowania przedszkolnego, zwalczanie pożarów).


5,5%, czyli przychód z prowadzenia działalności wytwórczej, robót budowlanych lub związanych z przewozem ładunków, przychód z prowizji od sprzedaży biletów komunikacji miejskiej i znaczków pocztowych.


3%, czyli przychody z prowadzenia działalności gastronomicznej, handlowej, produkcji zwierzęcej i sprzedaży ryb, które pochodzą z własnych połowów.


Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się poprzez ryczałt, nie mają możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem i również nie skorzystają ulgi dla dzieci. Prócz tego nie mają również prawa do odliczania kosztów uzyskania przychodów, co w ogóle nie jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy sporo inwestują.

Te wady są jednak rekompensowane atrakcyjnymi stawkami ryczałtu, które często są niższe niż 18% stawki podatku skali podatkowej.

doradztwo : : ryczałt ewidencjonowany
Doradztwo finansowe 
sty 13 2014 Ach te podatki...

Każda osoba, która myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej, kalkuluje to czy poradzi sobie z tym zadaniem. Nie lada wyzwaniem okazują się podatki, które (jak często bywa) trzeba płacić bez względu na to czy firma osiąga zyski, czy straty.

Regularne opłacanie podatków stanowi spore obciążenie finansowe dla przedsiębiorcy. Prócz tego, trzeba pamiętać o przestrzeganiu określonych terminów. Z obowiązkiem tym wiąże się wiele zadań, do których bez wątpienia należy prowadzenie odpowiedniej ewidencji księgowej, wystawianie faktur i rachunków, wypełnianie deklaracji i zeznań podatkowych, zgłaszanie do Urzędu Skarbowego każdej zmiany i składanie stosownych oświadczeń.

Dodatkowo trzeba wiedzieć o tym, że zasady płacenia poszczególnych podatków bardzo często ulegają zmianom, a przedsiębiorca musi być na bieżąco, dlatego w tym celu, bardzo często wybiera się pomoc osób, które w tej kwestii mają niezbędną wiedzę i doświadczenie.


Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca ?


1. Podatek od dochodów i od obrotów

Wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do tego, aby aby płacić podatek dochodowy od dochodów(PIT – osoby fizyczne, CIT – osoby prawne), jakie zostały wypracowane ze sprzedaży produkowanych towarów lub z tytułu świadczonych usług. Prócz tego, oferowane towary i usługi są obarczone podatkiem VAT, więc każdy kto będzie się tym zajmował, jest zobowiązany do tego, aby naliczać ten podatek.

Warto pamiętać o tym, że każda nowa firma, które nie osiąga jeszcze dużych obrotów, może korzystać z prawa, którym jest zwolnienie z płacenia tego podatku.


2. Podatek od nieruchomości

Przedsiębiorca, który ma w posiadaniu różnego rodzaju nieruchomości, do których zaliczają się grunty, budynki, lokale, musi płacić podatek od nieruchomości według dosyć wysokich stawek podatkowych, które zależą od gminy. Podatek z tego tytułu jest wpłacany do kasy gminnej w Urzędzie Skarbowym.


3. Podatek od środków transportu

Każdy przedsiębiorca, w którego firmie występują samochody ciężarowe, musi być świadomy obowiązku płacenia podatku, którego wysokość ustala gmina, w której funkcjonuje firma.

Co podlega temu podatkowi ?

samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony,

ciągniki siodłowe i balastowe, które zostały przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą od 3,5 tony,

przyczepy i naczepy, które razem z pojazdem mają od 7 ton,

autobusy.


4. Podatek od umowy spółki i pożyczki

Każda osoba, która zabrała się za zakładanie spółki, musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki. Konkretniej podatek ten jest naliczany od wartości wniesionych wkładów, a stawka wynosi 0,5%.

Podatek tego typu jest również płacony od umowy pożyczki, ale nie w sytuacji, kiedy pożyczka jest zaciągana na firmę. Jedynym warunkiem zwolnienia z podatku jest to, aby wszystkie operacje tego typu zostały udokumentowane tym, że pieniądze były przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem lub następnie prowadzeniem działalności gospodarczej.

podatki, podatek w polsce,

doradztwo : : podatki w firmie, obowiązkowe podatki
Doradztwo finansowe 
sty 03 2014 Doradztwo finansowe - na czym polega ?

Współcześnie jeżeli ktoś prowadzi własną firmę, to wie, że ciężko pogodzić wszystkie obowiązki, panując jednocześnie nad poprawnym funkcjonowaniem firmy. Nie mniej jednak przykładowo Urząd Skarbowy, nie zwraca uwagi na to, ile przedsiębiorca ma obowiązków. Ich interesuje tylko to czy osoba ta wypełnia swoje obowiązki względem państwa.

Właśnie dlatego coraz częściej słyszy się o doradztwie finansowym. W dzisiejszych czasach słowo to oznacza usługi z branży finansowej, które świadczone są przez firmy doradcze, a także banki, a coraz częściej załatwia się to po prostu przez różnego rodzaju portale internetowe.


Jak poprawnie zarządzać własną firmą ?


Wiele osób ma z tym spory problem, ponieważ zarządzanie finansami firmy nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Prócz tego, każda nieprzemyślana decyzja o zadłużeniu się, inwestycje nie przynoszące oczekiwanych efektów, nie podjęte działania w gromadzeniu oszczędności – wszystko to zmierza do dosyć pesymistycznego końca.

Jeżeli chcesz, aby Twoja firma mogła funkcjonować zgodnie z najwyższymi standardami, to musisz podjąć krok, który będzie polegał na zatrudnieniu doradcy finansowego.

Jest to osoba, która niezależnie i niepowiązanie z żadną instytucją finansową, będzie mogła chronić Twój majątek i poprawnie zarządzać funduszami Twojej firmy, znając wszystkie „za” i „przeciw” dotyczące poszczególnych decyzji.

Pamiętaj, że nie musisz być profesjonalistą w każdej dziedzinie. W czymś jesteś najlepszy, a w czymś innym możesz potrzebować pomocy. Najważniejsze jest to, żebyś potrafił spostrzec, że nie możesz mieć na swojej głowie całej firmy, bo może to doprowadzić do jakiegoś poważnego niedopatrzenia... A tego przecież nie chcesz. Dlatego pomyśl o doradztwie finansowym i bądź spokojny o funkcjonowanie Twojej firmy.

doradztwo : : własna firma, przedsiębiorca, doradztwo finansowe