Archiwum 16 stycznia 2014


sty 16 2014 Przedsiębiorco – wybierz to, co sprawdzone...

Na podstawie przeprowadzonych badań można wywnioskować, że ryczałt jest najczęściej wybieraną formą opodatkowania. Niskie stawki zawsze są korzystne dla przedsiębiorców, gdyż rekompensują brak możliwości wspólnego rozliczania.


20 stycznia to ostatni dzień na możliwość zmiany formy rozliczenia podatkowego.


Ryczałt ewidencjonowany – stawki

- 20%, czyli przychód z prowadzenia działalności gospodarczej, która jest wykonywana osobiście przez przedsiębiorcę w ramach tzw. wolnych zawodów.

- 17%, czyli przychód z wynajmu samochodów osobowych, usług wiążących się z zakwaterowaniem, doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego i przetwarzania danych, usług fotograficznych, pośrednictwem sprzedaży hurtowej, usług agencji pracy, a także pośrednictwem turystycznym.

- 8,5%, czyli przychód z prowadzenia działalności usługowej (gastronomicznej, wychowania przedszkolnego, zwalczanie pożarów).

- 5,5%, czyli przychód z prowadzenia działalności wytwórczej, robót budowlanych lub związanych z przewozem ładunków, przychód z prowizji od sprzedaży biletów komunikacji miejskiej i znaczków pocztowych.

- 3%, czyli przychody z prowadzenia działalności gastronomicznej, handlowej, produkcji zwierzęcej i sprzedaży ryb, które pochodzą z własnych połowów.


Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się poprzez ryczałt, nie mają możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem i również nie skorzystają ulgi dla dzieci. Prócz tego nie mają również prawa do odliczania kosztów uzyskania przychodów, co w ogóle nie jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy sporo inwestują.


Te wady są jednak rekompensowane atrakcyjnymi stawkami ryczałtu, które często są niższe niż 18% stawki podatku skali podatkowej.