Archiwum luty 2017


Doradztwo finansowe 
lut 20 2017 Prowadzenie księgowości w spółkach

Spółki są najczęściej wybieranymi formami prawnymi przedsiębiorstw. Decydują się na nie zarówno osoby prowadzące biznes samodzielnie oraz grupy przedsiębiorców. Niektóre wybierane są do prowadzenia niezwykle dużych przedsięwzięć. Inne są idealne do prowadzenia początkowo małej firmy.


Chociaż form spółek jest wiele, nie ma jednej zasady dotyczącej prowadzenia w nich księgowości. Wiadomo jest, że w spółkach będących osobami prawnymi (spółka z o.o., spółka akcyjna) obowiązkowo należy prowadzić pełną księgowość. W pozostałych formach wydawało się, że można prowadzić uproszczoną księgowość. Niestety tak nie jest. W spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych, należy również prowadzić pełną księgowość.


Jedynymi formami spółek, gdzie dopuszcza się prowadzenie uproszczonej księgowości są: spółka jawna, spółka cywilna oraz spółka partnerska. To w nich można prowadzić uproszczoną księgowość, lecz tylko do momentu, gdy nie przekracza się limitu prowadzenia ksiąg rachunkowych.

doradztwo : : księgowość, doradztwo finansowe kraków
Doradztwo finansowe 
lut 09 2017 Księgowość w 2016 roku

Narodowy Bank Polski opublikował średni kurs euro na 2016 rok. Przyczyni się to do zmian w księgowości w 2016 roku. Zmiany będą dotyczyć wysokości limitów księgowych: rozliczeń z podatku VAT, prowadzenia pełnej księgowości, jednorazowego odpisu amortyzacyjnego oraz rozliczeń bezgotówkowych.

Nowy średni kurs euro na dzień 30 września 2015 roku wyniósł 4.2437 złotych.

Jednostki, których wartość przychodów za 2015 r. osiągnie kwotę 5 092 440 zł (1 200 000 euro), będą zobowiązane do zaprowadzenia od dnia 1 stycznia 2016 r. ksiąg rachunkowych. Są to jednocześnie przedsiębiorcy mający status małego podatnika na potrzeby podatku VAT, CIT oraz PIT.

Dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego będzie możliwe, gdy jego wartość początkowa środka trwałego nie przekroczy 212 000 złotych (50 000 euro).

Rozliczanie w formach bezgotówkowych będzie dopuszczalne, gdy wartość jednorazowej transakcji nie przekroczy 64 106 złotych (15 000 euro).

doradztwo : : porady księgowe, doradztwo finansowe kraków