Archiwum czerwiec 2017


Doradztwo finansowe 
cze 22 2017 Dlaczego powstała rachunkowość?

 Prowadząc firmę zobowiązani jesteśmy do prowadzenia jej księgowości. Bardzo często wydaje nam się ona zupełnie niepotrzebna i kłopotliwa. Zastanów się jak często zadawałeś sobie pytanie kto i w jakim celu ją wymyślił?

Wbrew możliwych przypuszczeń celem rachunkowości nie jest tylko skomplikowanie Ci życia :)

Potrzeba wykształcenia się rachunkowości pojawiła się już w starożytności. Jej zalążkiem była konieczność ewidencji różnych zjawisk, gdyż jak wiadomo pamięć ludzka niestety często zawodzi. Wraz z rozwojem handlu we włoskich miastach w tym Genui, Wenecji i Florencji, z krajami śródziemnomorskimi oraz Bliskiego Wschodu nastąpił ogromny rozkwit rachunkowości. Umocniony został dodatkowo rozwojem kolonializmu i przeprowadzaniem kampanii handlowych.


Rachunkowość do dzisiejszego dnia odgrywa ogromną rolę w świecie biznesu, gdyż pozwala dokumentować transakcje firmy, ukazuje jej stan faktyczny, a także zaplanować dalsze działania. 

doradztwo : : rachunkowość, księgowość, cel rachunkowości
cze 08 2017 Księgowość uproszczona

Księgi rachunkowe to jedna z metod prowadzenia księgowości w firmach. Oprócz niej istnieją jeszcze uproszczone metody, dedykowane mniejszym przedsiębiorcom. Jest to dla nich duże ułatwienie w prowadzeniu działalności.

Mogą oni zamiast prowadzenia wiele ksiąg rachunkowych i otwierania kont księgowych, prowadzić łatwiejszą księgę przychodów i rozchodów lub ewidencję przychodów, a w przypadku wyboru karty podatkowej wystarczy tylko że, odczytają kwotę zobowiązania i sporządzą właściwą deklarację. Mimo takiego udogodnienia nie wszyscy przedsiębiorcy mogą z tego korzystać. Przepisy stanowią że, oprócz wszystkich przekraczających limit księgowy oraz zobowiązanych do prowadzenia pełnej rachunkowości, wykluczają również duże grono osób, które nie mogą prowadzić księgowości w formie ryczałtu lub karty podatkowej.

Podsumowując – uproszczone formy księgowości to:
1. Karta podatkowa
2. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
3. Księga przychodów i rozchodów

Chociaż ich prowadzenie jest łatwe, można zlecić to zadanie biurom rachunkowym, by móc się całkowicie skupić na prowadzeniu podstawowej działalności firmy.

doradztwo : : księgowość, usługi finansowe kraków