Archiwum 13 stycznia 2014


sty 13 2014 Ach te podatki...

Każda osoba, która myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej, kalkuluje to czy poradzi sobie z tym zadaniem. Nie lada wyzwaniem okazują się podatki, które (jak często bywa) trzeba płacić bez względu na to czy firma osiąga zyski, czy straty.


Regularne opłacanie podatków stanowi spore obciążenie finansowe dla przedsiębiorcy. Prócz tego, trzeba pamiętać o przestrzeganiu określonych terminów. Z obowiązkiem tym wiąże się wiele zadań, do których bez wątpienia należy prowadzenie odpowiedniej ewidencji księgowej, wystawianie faktur i rachunków, wypełnianie deklaracji i zeznań podatkowych, zgłaszanie do Urzędu Skarbowego każdej zmiany i składanie stosownych oświadczeń.


Dodatkowo trzeba wiedzieć o tym, że zasady płacenia poszczególnych podatków bardzo często ulegają zmianom, a przedsiębiorca musi być na bieżąco, dlatego w tym celu, bardzo często wybiera się pomoc osób, które w tej kwestii mają niezbędną wiedzę i doświadczenie.


Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca ?


1. Podatek od dochodów i od obrotów

Wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do tego, aby aby płacić podatek dochodowy od dochodów(PIT – osoby fizyczne, CIT – osoby prawne), jakie zostały wypracowane ze sprzedaży produkowanych towarów lub z tytułu świadczonych usług. Prócz tego, oferowane towary i usługi są obarczone podatkiem VAT, więc każdy kto będzie się tym zajmował, jest zobowiązany do tego, aby naliczać ten podatek. Warto pamiętać o tym, że każda nowa firma, które nie osiąga jeszcze dużych obrotów, może korzystać z prawa, którym jest zwolnienie z płacenia tego podatku.


2. Podatek od nieruchomości

Przedsiębiorca, który ma w posiadaniu różnego rodzaju nieruchomości, do których zaliczają się grunty, budynki, lokale, musi płacić podatek od nieruchomości według dosyć wysokich stawek podatkowych, które zależą od gminy. Podatek z tego tytułu jest wpłacany do kasy gminnej w Urzędzie Skarbowym.


3. Podatek od środków transportu

Każdy przedsiębiorca, w którego firmie występują samochody ciężarowe, musi być świadomy obowiązku płacenia podatku, którego wysokość ustala gmina, w której funkcjonuje firma.


Co podlega temu podatkowi ?
→ samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony,
→ ciągniki siodłowe i balastowe, które zostały przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą od 3,5 tony,
→ przyczepy i naczepy, które razem z pojazdem mają od 7 ton,
→ autobusy.


4. Podatek od umowy spółki i pożyczki

Każda osoba, która zabrała się za zakładanie spółki, musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki. Konkretniej podatek ten jest naliczany od wartości wniesionych wkładów, a stawka wynosi 0,5%.


Podatek tego typu jest również płacony od umowy pożyczki, ale nie w sytuacji, kiedy pożyczka jest zaciągana na firmę. Jedynym warunkiem zwolnienia z podatku jest to, aby wszystkie operacje tego typu zostały udokumentowane tym, że pieniądze były przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem lub następnie prowadzeniem działalności gospodarczej.

podatki, podatek w polsce,