Najnowsze wpisy, strona 12


lip 13 2017 Spóźniłeś się ze złożeniem sprawozdania...

Sprawozdanie finansowe służy przedstawieniu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowych i objaśnień.


Sporządza się je na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.


Do sporządzenia sprawozdania finansowego zobowiązane są spółki prowadzące pełne księgi rachunkowe. Obowiązek ten z kolei w konkretnej firmie ma dopełnić kierownik. Kolejno niezbędne jest go zatwierdzenie, czym zajmuje się organ zatwierdzający, czyli organ założycielski lub właściciel (w przypadku spółek jednoosobowych).


Sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone nie później niż po upływie trzech miesięcy od dnia bilansowego. Następnie organy zatwierdzające mają kolejne 3 miesiące na zatwierdzenie sprawozdania. Należy je złożyć w urzędzie skarbowym w przeciągu 10 dni w przypadku spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością oraz do 30 kwietnia w przypadku spółek osobowych prowadzących pełne księgi.


W sądzie rejestrowym niezależnie od rodzaju spółki muszą być złożone do 15 dni.


Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego to wykroczenie skarbowe. W takim przypadku należy złożyć je jak najszybciej wraz z oświadczeniem o popełnieniu wykroczenia. “Procedura czynnego żalu” może pozwolić jednostce ominąć kary za nieterminowe złożenie deklaracji.

doradztwo : :
lip 03 2017 Czy wiesz jak przechowywać dokumenty księgowe?...

Jednym z obowiązków przedsiębiorcy jest przechowywanie dokumentów księgowych.


Większość przedsiębiorców zadanie to zleca biurom rachunkowym, jednakże istnieją również podatnicy, którzy samodzielnie prowadzą swoje akta.


Przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać dokumenty księgowe takie jak:
1. Podatkowa księga przychodów i rozchodów.
2. Ewidencja sprzedaży.
3. Rejestry VAT sprzedaży i zakupów.
4. Deklaracje podatkowe.
5. Dowody księgowe, tj. potwierdzenie sprzedaży, zakupów i innych wydatków związanych z działalnością gospodarczą.
6. Dokumenty inwentaryzacyjne.
7. Kopie rocznych zeznań podatkowych.


Poprawne przechowywanie dokumentów księgowych powinno odbywać się wg następujących zasad:
- dokumenty muszą być ponumerowane i ułożone zgodnie księgą przychodów i rozchodów,
- akta powinny być podzielone na okresy rozliczeniowe,
- organy podatkowe muszą mieć do nich swobodny dostęp,
- miejsce w którym się znajdują powinno być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych,
- należy zapewnić im zabezpieczenie przed zniszczeniem, uszkodzeniem bądź kradzieżą.


W przypadku przechowywania dokumentów w formie elektronicznej muszą być one zabezpieczone przed możliwością wprowadzenia do nich modyfikacji, Nieupoważnionym rozpowszechnianiem oraz uszkodzeniem bądź zniszczeniem.

cze 22 2017 Dlaczego powstała rachunkowość?

Prowadząc firmę zobowiązani jesteśmy do prowadzenia jej księgowości. Bardzo często wydaje nam się ona zupełnie niepotrzebna i kłopotliwa. Zastanów się jak często zadawałeś sobie pytanie kto i w jakim celu ją wymyślił?


Wbrew możliwych przypuszczeń celem rachunkowości nie jest tylko skomplikowanie Ci życia :)


Potrzeba wykształcenia się rachunkowości pojawiła się już w starożytności. Jej zalążkiem była konieczność ewidencji różnych zjawisk, gdyż jak wiadomo pamięć ludzka niestety często zawodzi. Wraz z rozwojem handlu we włoskich miastach w tym Genui, Wenecji i Florencji, z krajami śródziemnomorskimi oraz Bliskiego Wschodu nastąpił ogromny rozkwit rachunkowości. Umocniony został dodatkowo rozwojem kolonializmu i przeprowadzaniem kampanii handlowych.


Rachunkowość do dzisiejszego dnia odgrywa ogromną rolę w świecie biznesu, gdyż pozwala dokumentować transakcje firmy, ukazuje jej stan faktyczny, a także zaplanować dalsze działania.

cze 08 2017 Księgowość uproszczona

Księgi rachunkowe to jedna z metod prowadzenia księgowości w firmach. Oprócz niej istnieją jeszcze uproszczone metody, dedykowane mniejszym przedsiębiorcom. Jest to dla nich duże ułatwienie w prowadzeniu działalności.


Mogą oni zamiast prowadzenia wiele ksiąg rachunkowych i otwierania kont księgowych, prowadzić łatwiejszą księgę przychodów i rozchodów lub ewidencję przychodów, a w przypadku wyboru karty podatkowej wystarczy tylko że, odczytają kwotę zobowiązania i sporządzą właściwą deklarację. Mimo takiego udogodnienia nie wszyscy przedsiębiorcy mogą z tego korzystać. Przepisy stanowią że, oprócz wszystkich przekraczających limit księgowy oraz zobowiązanych do prowadzenia pełnej rachunkowości, wykluczają również duże grono osób, które nie mogą prowadzić księgowości w formie ryczałtu lub karty podatkowej.


Podsumowując – uproszczone formy księgowości to:
1. Karta podatkowa
2. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
3. Księga przychodów i rozchodów


Chociaż ich prowadzenie jest łatwe, można zlecić to zadanie biurom rachunkowym, by móc się całkowicie skupić na prowadzeniu podstawowej działalności firmy.

maj 29 2017 Komu powierzyć prowadzenie księgowości?...

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami dotyczącymi firmowej księgowości!


Księgowość to tak ważna sprawa w każdej firmie, że nie może być powierzona byle komu. Jakie wyjścia ma więc przedsiębiorca? Kto może zająć się prowadzeniem księgowości w jego firmie?


Częstym sposobem stosowanym głównie w małych firmach jest samodzielne zajmowanie się prowadzeniem księgowości przez właściciela. Być może jest to sposób na oszczędności jednak czy właściwy? Zajmujący się tym przedsiębiorca nie ma czasu, by maksymalnie skoncentrować się na zarządzaniu firmą. Może mieć to nie przyjemne konsekwencje, zwłaszcza w przypadku kiedy rachunkowość prowadzona jest w formie księgi rachunkowej, gdyż to zadanie wiąże się dużym zakresem obowiązków.


Kolejną osobą bądź osobami, które mogą prowadzić pełną księgowość w firmie są zatrudnieni księgowi. Jest to sposób by uniknąć obowiązku, jednak bardzo kosztowny. Przyjmowanie do pracy nowych osób wiąże się z wysokimi wydatkami na wynagrodzenia oraz odpowiednie wyposażenie miejsca pracy. Czy jest to dobry sposób? Raczej nie. Na takie rozwiązania pozwolić mogą sobie tylko większe przedsiębiorstwa.


Jaki jest więc najlepszy sposób na prowadzenie rachunkowości? Odpowiedź jest prosta – biuro rachunkowe. Osoby, które zdecydują się na taki wybór nie tylko nie będą musiały zajmować się tą dziedziną, lecz także zmniejszą koszty działalności. Korzystanie z oferty biura rachunkowego wiąże się tylko z opłatą za wykonanie usługi księgowej. Wybór biura rachunkowego jest więc najlepszym rozwiązaniem – skorzystaj z niego!