Najnowsze wpisy, strona 13


maj 15 2017 Obowiązkowe badanie księgowe

 

\u015brednioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pe\u0142ne etaty wyniesie co najmniej 50 os\u00f3b \r\n> suma aktyw\u00f3w bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej przekroczy r\u00f3wnowarto\u015bci 2 500 000 z\u0142otych \r\n> przychody netto ze sprzeda\u017cy produkt\u00f3w i towar\u00f3w oraz operacji finansowych w walucie polskiej przekrocz\u0105 r\u00f3wnowarto\u015bci 5 000 000 z\u0142otych\r\n\r\nWykonywaniem bada\u0144 sprawozda\u0144 finansowych zajmuj\u0105 si\u0119 biegli rewidenci czyli inaczej audytorzy. Wykonywane przez nich zadanie nazywane jest fachowo audytem ksi\u0119gowy b\u0105d\u017a finansowym. Polega na przeprowadzaniu bada\u0144 i test\u00f3w, kt\u00f3re maj\u0105 wykaza\u0107 rzetelno\u015b\u0107 oraz jasno\u015b\u0107 sporz\u0105dzonego dokumentu. S\u0142u\u017cy to nie tylko ochronie u\u017cytkownik\u00f3w tych informacji, ale r\u00f3wnie\u017c wychwyceniu b\u0142\u0119d\u00f3w, kt\u00f3re mog\u0105 mie\u0107 wp\u0142yw na gorsze dzia\u0142anie jednostki.\r\n\r\nZ audytu ksi\u0119gowego korzystaj\u0105 r\u00f3wnie\u017c przedsi\u0119biorstwa i organizacje nie zobowi\u0105zane do tego. Zainteresowanych takimi us\u0142ugami zapraszamy do skontaktowania si\u0119 z nasz\u0105 firm\u0105."}">Ustawa o rachunkowości stanowi, że obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego podlegają następujące jednostki, które spełnią 2 z poniższych warunków:
- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniesie co najmniej 50 osób,
- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej przekroczy równowartości 2 500 000 złotych,
- przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej przekroczą równowartości 5 000 000 złotych.

Wykonywaniem badań sprawozdań finansowych zajmują się biegli rewidenci, czyli inaczej audytorzy. Wykonywane przez nich zadanie nazywane jest fachowo audytem księgowym bądź finansowym. Polega na przeprowadzaniu badań i testów, które mają wykazać rzetelność oraz jasność sporządzonego dokumentu. Służy to nie tylko ochronie użytkowników tych informacji, ale również wychwyceniu błędów, które mogą mieć wpływ na gorsze działanie jednostki.

Z audytu księgowego korzystają również przedsiębiorstwa i organizacje nie zobowiązane do tego. Zainteresowanych takimi usługami zapraszamy do skontaktowania się z naszą firmą.

maj 05 2017 Prowadzenie księgowości w spółce cywilnej...

Spółka cywilna również zobowiązana jest do prowadzenia księgowości. Może prowadzić księgowość na dwa sposoby. Jeżeli nie przekroczy limitu prowadzenia ksiąg rachunkowych, może korzystać z uproszczonej rachunkowości. Natomiast od momentu przekroczenia limitu księgowego musi prowadzić księgowość w formie pełnej, czyli za pomocą księgi rachunkowej.


Prowadzenie księgowości w spółce cywilnej w formie uproszczonej możliwe jest w jednej z trzech form. Należą do nich księga przychodów i rozchodów – dostępna dla wszystkich prowadzących spółkę cywilną i najczęściej wybierana, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa dostępna dla niektórych przedsiębiorców, spełniających dodatkowe warunki.


Prowadzenie księgowości w spółce cywilnej w formie pełnej jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Częściej takie firmy przekształcają się w inne spółki, osiągając bardzo wysokie dochody. Jednak jeżeli zdarzy się przypadek, gdzie spółka cywilna będzie prowadzić pełną rachunkowość, zadaniem kierownika jednostki będzie założenie księgi rachunkowej i w niej ewidencjonowanie operacji gospodarczych. Pod koniec roku obrachunkowego trzeba będzie wykonać sprawozdanie finansowe, a następnie złożyć w Urzędzie Skarbowym i KRS (nawet jeżeli spółka nie była tam rejestrowana).

kwi 24 2017 Remanent

Na pewno niejednokrotnie zdarzyło Ci się napotkać zamknięte drzwi sklepu, na których zawieszona była kartka z napisem “REMANENT”...


Zastanawiałeś się jednak czym tak naprawdę jest ten zabieg?


Remanent to proces związany bezpośrednio z handlem. Polega na dokładnym przeliczeniu ilości towaru, który rzeczywiście znajduje się na stanie przedsiębiorstwa, a następnie uzgodnieniu, czy ilość ta pokrywa się z wartościami zamieszczonymi na odpowiednich dokumentach, tj. fakturach, raportach kasowych oraz programie handlowo-magazynowym.


Jeżeli zabieg ten ukaże niezgodności pomiędzy tymi wartościami, wówczas należy je skorygować na podstawie odpowiednich przepisów prawnych oraz zasad zawartych w statucie przedsiębiorstwa. Czynności te muszą być przeprowadzone przynajmniej jeden raz w ciągu roku obrotowego. Najczęściej jest to jego ostatni dzień. Za wszelkie zaniedbania związane z remanentem odpowiada kierownik danej jednostki.


Pojęcie “remanent” bardzo często zamieniane jest słowem “inwentaryzacja”.

kwi 13 2017 Zmiany w prowadzeniu KPiR

Do kwietnia 2016 roku przedsiębiorcy prowadzący księgowość w formie KPiR mieli obowiązek wydruku księgi, która była sporządzana w formie elektronicznej. Obowiązywało to także w przypadku biur rachunkowych, które prowadziły księgi przychodów i rozchodów. Jednak w wyniku wprowadzonych zmian, zniesiono ten obowiązek. W przepisach określono również, że podatkową księgę przychodów i rozchodów można przechowywać na informatycznych nośnikach danych.


Zmiany w zakresie prowadzenia KPiR obejmują aktualizację wzoru księgi. Wprowadzono bowiem dodatkową kolumnę (nr 16), służącą do ewidencji kosztów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi. Do wzoru muszą dostosować się wszyscy przedsiębiorcy rozpoczynający działalność po wprowadzeniu zmian oraz prowadzący już wcześniej tą formę księgowości, od nowego roku podatkowego.


Zmiany w zasadach prowadzenia księgowości i rozliczenia podatków czekają również ryczałtowców!

 

Po więcej ciekawych informacji zapraszamy na naszą stronę - wystarczy KLIKNĄĆ!

kwi 03 2017 Prowadzisz KPiR - nie zapomnij o tym!

Prowadzenie KPiR jest najbardziej popularnym sposobem prowadzenia księgowości w formie uproszczonej. Prowadząc księgowość w ten sposób nie można zapomnieć o kilku ważnych rzeczach. Oto krótkie przypomnienie...


Księgę należy otwierać każdorazowo na dzień 1 stycznia nowego roku podatkowego.


Jeżeli prowadziło się wcześniej księgowość w innej formie, należy pamiętać o złożeniu stosownego zawiadomienia do naczelnika Urzędu Skarbowego. Należy wykonać to w terminie do 20 dni od dnia jej założenia. Gdy księgowość prowadzona jest przez biuro rachunkowe, nie można zapomnieć o zgłoszeniu tego faktu do Urzędu Skarbowego, w terminie do 7 dni od sporządzenia umowy z biurem rachunkowym. Prowadząc księgowość w formie KPiR nie można zapomnieć o prowadzeniu dodatkowych ewidencji: środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencji wyposażenia, ewidencji sprzedaży VAT lub ewidencji sprzedaży i zakupu VAT oraz ewidencji wynagrodzeń.