Archiwum 02 marca 2017


mar 02 2017 Formy księgowości

Księgowość polega na dokumentowaniu wszystkich operacji gospodarczych zaistniałych w czasie prowadzenia działalności przez jednostkę.


Księgowość dzieli się na pełną oraz uproszczoną.


Pierwszy podział to pełna księgowość, która przeznaczona jest dla spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych bez względu na osiągany obrót. W tym przypadku przedsiębiorstwo dokumentuje swoje zdarzenia w księdze handlowej.


Drugi podział to uproszczona księgowość i przezaczona jest dla pozostałych spółek pod warunkiem, że nie przeproczą one limitu - 1 200 000 EURO, w przeliczeniu na złotówki. Tutaj natomiast firmy rozliczają się za pomocą karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź księgi przychodów i rozchodów.

mar 02 2017 Metoda kasowa

Metoda kasowa, podobnie jak i memoriałowa, jest metodą rozliczania podatku VAT.


Jest to metoda uznawana za bardziej korzystną od memoriałowej. Obowiązek rozliczenia podatku VAT następuje bowiem dopiero po otrzymaniu zapłaty od Klienta, a nie w momencie dostarczenia produktu, czy wykonania usługi. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie płynności finansowej i nie nakłada na sprzedawcę powinności zasięgnięcia po własne środki zdobyte z innych świadczeń, podczas gdy Klient opóźnia się z uregulowaniem płatności. Obowiązek podatkowy pojawia się w tej metodzie w momencie, w którym nastąpiła zapłata. Jeśli abonent nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, wtedy obowiązek podatkowy musi pojawić się nie później niż 180 dni od wydania towaru/ usługi. Metoda kasowa przysługuje wyłącznie “małym podatnikom”. Należą do nich firmy, których wartość sprzedaży w minionym roku podatkowym nie przekroczyła 1,2 mln euro.


Metoda kasowa nie jest jednak korzystna dla “małych podatników”, którzy mają problemy z płynnością finansową i nie regulują terminowo swoich zobowiązań względem dostawców. VAT z faktury zakupowej mogą bowiem odliczyć tylko wtedy, gdy zapłacą sprzedawcy.