Najnowsze wpisy, strona 8


gru 08 2017 Należności ZUS – umorzenie

Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorcy nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieją dwie opcje, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać – rozłożenie płatności na raty lub jej umorzenie.


Aby umorzenie długu było możliwe musi zostać stwierdzona całkowita nieściągalność należności.


Można mówić o niej kiedy przedsiębiorca nie posiada majątku trwałego ani żadnych środków finansowych. Jeśli dłużnik znajduje się w trudnej sytuacji finansowej może podjąć próbę udowodnienia, że po spłaceniu należności nie będzie miał możliwości zaspokojenia swoich potrzeb życiowych.


O umorzenie długu może starać się przedsiębiorca, pełnomocnik dłużnika, małżonek odpowiadający za zadłużenie wspólnika, spadkobierca, który w spadku otrzymał odpowiedzialność za nieuregulowane zobowiązania.


Warto pamiętać o tym, że samo złożenie wniosku o umorzenie nie gwarantuje jego pozytywnego rozpatrzenia i nie powoduje zatrzymania naliczania odsetek.


Jeżeli zostanie on odrzucony, można postarać się o rozłożenie zaległości na raty.

gru 01 2017 JPK dla mikroprzedsiębiorców

Dane o swojej działalności gospodarczej w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego przesyłać do Ministerstwa Finansów będzie zobowiązana każda, nawet najmniejsza firma. Zmiana ta zacznie obowiązywać od stycznia 2018 roku.


Obowiązkowe przesyłanie JPK do Ministerstwa Finansów jest kolejnym etapem procesu systematycznego uszczelniania systemu podatkowego w Polsce. Przedsiębiorca, który od stycznia będzie zobowiązany do Przesyłania jednolitego Pliku Kontrolnego powinien poznać zasady tworzenia tych plików, sprawdzać ich zawartość u siebie oraz kontrolować dane swoich kontrahentów.


Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony i obowiązuje część podmiotów od 1 lipca 2016 roku. Przez Jednolity Plik Kontrolny należy rozumieć księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w odpowiednim formacie. Przekazywane są one na żądanie organu podatkowego. Jednym z najważniejszych celów wprowadzenia JPK jest skrócenie czasu kontroli podatkowej oraz poprawienie jej wyników.

doradztwo : : jpk  
lis 24 2017 Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) jest podatkiem bezpośrednim obejmującym dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. W Polsce PIT regulowany jest przez ustawę z 26 lipca 1991 roku.


Osoby fizyczne płacą podatek w wybranej formie. Mają do wyboru:

kartę podatkową,

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

podatek tonażowy,

zasady ogólne

według skali podatkowej 18% i 32%,

podatek liniowy - 19%.

Podstawa opodatkowania w PIT jest sumą dochodów (przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania) z poszczególnych źródeł przychodów.


Możliwe jest obniżenie wysokości podatku bądź podstawy opodatkowania przy po zastosowaniu ulgi podatkowej. W Polsce przy podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziane są następujące ulgi:

odliczenia od uzyskanego dochodu np. składki na ubezpieczenia społeczne,

odliczenia od podatku np. składki zdrowotne,

możliwość zastosowania niższych stawek podatku.

 

Zapraszamy na naszą stronę główną!

doradztwo : : pit  
lis 17 2017 Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) jest podatkiem bezpośrednim obciążającym dochody przedsiębiorstwa. Płatnikami tego podatku są wszystkie osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji, spółki komandytowo-akcyjne oraz inne spółki nieposiadające osobowości prawnej lecz mające zdolność prawną.


Podmioty zwolnione z obowiązku płacenia tego podatku to m.in.:
- Skarb Państwa,
- Narodowy Bank Polski,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- fundusze emerytalne i inwestycyjne,
- gminy w zakresie dochodów własnych,
- przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami,
- wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej,
- organizacje religijne.


Stawka podatku CIT obecnie wynosi 15% dla małych podatników (podmiotów, których przychody ze sprzedaży w poprzednim roku obrotowym przekroczyły określony limit) oraz nowych przedsiębiorstw, natomiast dla pozostałych podatników stawka podatku CIT wynosi 19%.

doradztwo : :
lis 10 2017 Koniec z deklaracjami podatkowymi VAT

Ministerstwo Finansów planuje likwidacje odrębnych deklaracji VAT oraz zastąpienie ich składania w formie odrębnego dokumentu zmodyfikowanym Jednolitym Plikiem Kontrolnym.


Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Przez Jednolity Plik Kontrolny należy rozumieć księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w odpowiednim formacie, przekazywane na żądanie organu podatkowego.

Od przyszłego roku zacznie obowiązywać nakaz prowadzenia i wysyłania elektronicznej ewidencji VAT przez wszystkich podatników oraz składania deklaracji VAT w formie elektronicznej. Zastąpienie tych obowiązków jednym znacznie ułatwi wywiązywanie się z obowiązków podatkowych.


Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o VAT. Istotne jest, aby przedsiębiorcy mieli czas na przystosowanie się do planowanych zmian.