Archiwum 26 lipca 2018


lip 26 2018 Elektroniczna forma zwolnienia lekarskiego...

Rok 2018 wcieli w życie obowiązek funkcjonowania zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej. Celem owych zmian jest usprawnienie pracy zarówno lekarzom jak również przedsiębiorcom i pracownikom. Ważne jest to, że do tych zmian przygotować muszą się wszyscy płatnicy. Elektroniczne zwolnienia będą wystawiane za pomocą funkcji dostępnych w Platformie Usług Elektronicznych ZUS, bądź w niektórych aplikacjach gabinetowych.

 

Jak wystawiane będzie zwolnienie?

 

Lekarz na swoim profilu w PUE ZUS posiada dostęp do danych swojego pacjenta, jego pracodawcy/pracodawców, jak również członków rodziny. Po wpisaniu numeru PESEL danego pacjenta, jego pozostałe dane identyfikacyjne zapiszą się automatycznie w e-ZLA. Z kolei jak chodzi o adres danego pacjenta oraz dane jego pracodawcy, lekarz wybiera je z wyświetlającej się w panelu listy. W taki sam sposób (z listy) wybiera się kod danej choroby. W gestii lekarza pozostaje wpisanie jedynie okresu niezdolności do pracy, jak również wpisanie zaleceń dla pacjenta. Zaraz po podpisaniu zwolnienia, jest ono automatycznie przekazywane do systemu ZUS i w nim zapisane. Efektem tego jest to, iż lekarz nie będzie już musiał dostarczać zwolnień do ZUS-u, jak również przechowywać ich kopii. Nie ma również konieczności pobierania w ZUS-ie odpowiednich do zwolnień bloczków.

 

Profil dostępny na Platformie Usług Elektronicznych daje możliwość szybkiego dostępu do informacji o wystawionym dla pracownika zwolnieniu lekarskim. Posiadanie owego profilu jest obowiązkowe dla płatników, którzy posiadają więcej niż 5 osób.