Archiwum 19 lipca 2018


lip 19 2018 Jak anulować fakturę?

W swojej pracy bardzo często spotykamy się z wątpliwościami przedsiębiorców odnośnie kwestii anulowania faktury. W związku z tym, postanowiliśmy rozwiać owe wątpliwości i przybliżyć Państwu kilka bardzo ważnych informacji w tym temacie.

Jak się okazuje anulowanie faktury może mieć miejsce jedynie w sytuacji, kiedy dana transakcja nie została jeszcze zrealizowana oraz jeśli dana faktura nie trafiła do obiegu prawnego, a więc nie znalazła się jeszcze u odbiorcy. Najczęstsza sytuacją, która może być przykładem wyciągniętym z naszego codziennego życia jest sprzedaż wysyłkowa. Wówczas sprzedający wysyła fakturę wraz z towarem za pobraniem i jeśli paczka nie zostanie odebrana, nie dojdzie do zapłaty, a faktura wraz z towarem wróci do nadawcy i nie pojawi się obowiązek podatkowy.

Anulowanie faktury możemy podzielić na dwa etapy, a mianowicie:
- przekreślenie obydwu wersji anulowanej faktury,
- sporządzenie odpowiedniej notatki z informacją na temat tego, że dany dokument został anulowany (z powodem, datą oraz podpisem osoby upoważnionej).


UWAGA!
Anulowanie faktury należy uwzględnić w kwestii numeracji faktur, która musi być chronologiczna i zabronione jest zaburzenie kolejności. Dlatego zaleca się przechowywanie faktury anulowanej w firmowej dokumentacji.