Archiwum 11 października 2017


paź 11 2017 Różnice kursowe

Różnice kursowe powstają przy płaceniu za towar lub usługi w obcej walucie w wyniku różnic między wartością faktury a rzeczywistą wartością zapłaty po przewalutowaniu. Mamy do czynienia z nimi kiedy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w obcej walucie po przeliczeniu na złotówki jest wyższa lub niższa od wartości kosztu przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.


Co ważne, różnice te przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu lub pozostałych przychodów z działalności gospodarczej.


Przewalutowania na złotówki dokonuje się na podstawie średniego kursy ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu wystawiania faktury. Różnice kursowe powstają zarówno po stronie nabywcy, jak i sprzedawcy a różnice mogą by dodatnie lub ujemne.


W przypadku sprzedawcy, jeśli po przeliczeniu różnic kursowych od wartości sprzedaży uzyskuje się różnicę dodatnią można ją zaliczyć do pozostałych przychodów w firmie a gdy ujemną to do kosztów uzyskania przychodów (wyliczamy biorąc pod uwagę datę wystawienia faktury oraz datę dokonania płatności).


Jeśli chodzi natomiast o różnicę po stronie zakupów różnicę wylicza się przeliczając wartość zakupów zgodnie ze średnim kursem NBP z dnia poprzedzającego wystawianie faktury z dnia księgowania zapłaty na koncie bankowym. Jeżeli wynik jest dodatni to różnica stanowi pozostały przychód, jeśli ujemny to jest ona wliczana do kosztów uzyskania przychodów.


Warto pamiętać o różnicach kursowych księgując daną operację gospodarczą i mieć na uwadze, że tylko nieliczne systemy księgowe automatycznie wliczają różnice kursowe.