Faktura stanowi dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży towaru lub usługi. Podstawowym warunkiem, jakie musi ona spełniać jest rzetelne odzwierciedlanie zdarzenia gospodarczego, które faktycznie miało miejsce.
Na fakturze znajdują się informacje takie jak dane sprzedawcy i nabywcy, informacje na temat towaru lub usługi będącej przedmiotem transakcji, termin zapłaty, rodzaj rozliczenia, data sporządzenia, numer oraz informacje dodatkowe.
Przedsiębiorca wystawiający fakturę musi uważnie sprawdzać wszystkie zawarte na niej dane aby nie zostać pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu posługiwania się nierzetelnymi fakturami.
Faktura VAT zostaje uznana z a nierzetelną jeśli:
- osoba wystawiająca fakturę nie jest rzeczywistym sprzedawcą lub podmiotem wykonującym udokumentowaną fakturą usługę, (wykonawcą/sprzedawcą nie był podmiot widniejący na fakturze),
- faktura dokumentuje, dostawę towarów lub wykonaną usługę inną niż tą, która faktycznie miała miejsce,
- faktura dokumentuje transakcję, która nie miała miejsca (pusta faktura).
Za obrót nierzetelnymi fakturami grozi odpowiedzialność karnoskarbowa i podatkowa. Aktualnie wystawianie i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami grozi kara grzywny do 720 stawek dzienny i/lub kara pozbawienia wolności na okres co najmniej jednego roku.