Archiwum 06 czerwca 2016


cze 06 2016 Kiedy tak naprawdę spółka osobowa może...

Prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki osobowej czyli spółki jawnej, komandytowej czy partnerskiej powinieneś wiedzieć, że istnieje możliwość regulowania ze swojego rachunku bankowego zobowiązania podatkowego wspólników. Jednak ważne jest, aby kwota podatku nie przekroczyła 1000 zł. Ograniczenie te nie ma zastosowania w przypadku spółek cywilnych, które nie należą do spółek osobowych.


Obowiązek zapłaty zaliczek na podatek dochodowy odprowadzany do Urzędu Skarbowego leży w kompetencji podatnika. Zobowiązania podatkowe mają charakter osobisty, w takim razie powinno być regulowane w interesie każdego wspólnika.


Jak do tej pory to właśnie podatnik zobowiązany był do spłacania swojego podatku, w praktyce jednak wyglądało to w ten sposób, że pod wpływem orzecznictwa sądów administracyjnych uznawano za dopuszczalne wpłaty przez posłańców będących wyręczycielami, którzy w imieniu podatnika i z jego środków finansowych przekazywali odpowiednią kwotę do US.


Zmiany weszły wraz z nowym rokiem, od teraz osobowe spółki handlowe już oficjalnie mogą spłacać zobowiązania swoich wspólników ze swojego konta. Potwierdza to art. 62b § 1 pkt 3 Ordynacji Podatkowej.


Ważne jest, aby wpłata podatku nie przekraczała 1 000 zł, gdyż w takich przypadkach uznaje się, że wpłata pochodzi ze środków wspólnika. Wpłata musi nastąpić zgodnie z obowiązującymi przepisami przykładowo w odpowiednim terminem zapłaty.