Kategoria

Doradztwo finansowe, strona 7


maj 29 2017 Komu powierzyć prowadzenie księgowości?...

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami dotyczącymi firmowej księgowości!


Księgowość to tak ważna sprawa w każdej firmie, że nie może być powierzona byle komu. Jakie wyjścia ma więc przedsiębiorca? Kto może zająć się prowadzeniem księgowości w jego firmie?


Częstym sposobem stosowanym głównie w małych firmach jest samodzielne zajmowanie się prowadzeniem księgowości przez właściciela. Być może jest to sposób na oszczędności jednak czy właściwy? Zajmujący się tym przedsiębiorca nie ma czasu, by maksymalnie skoncentrować się na zarządzaniu firmą. Może mieć to nie przyjemne konsekwencje, zwłaszcza w przypadku kiedy rachunkowość prowadzona jest w formie księgi rachunkowej, gdyż to zadanie wiąże się dużym zakresem obowiązków.


Kolejną osobą bądź osobami, które mogą prowadzić pełną księgowość w firmie są zatrudnieni księgowi. Jest to sposób by uniknąć obowiązku, jednak bardzo kosztowny. Przyjmowanie do pracy nowych osób wiąże się z wysokimi wydatkami na wynagrodzenia oraz odpowiednie wyposażenie miejsca pracy. Czy jest to dobry sposób? Raczej nie. Na takie rozwiązania pozwolić mogą sobie tylko większe przedsiębiorstwa.


Jaki jest więc najlepszy sposób na prowadzenie rachunkowości? Odpowiedź jest prosta – biuro rachunkowe. Osoby, które zdecydują się na taki wybór nie tylko nie będą musiały zajmować się tą dziedziną, lecz także zmniejszą koszty działalności. Korzystanie z oferty biura rachunkowego wiąże się tylko z opłatą za wykonanie usługi księgowej. Wybór biura rachunkowego jest więc najlepszym rozwiązaniem – skorzystaj z niego!

kwi 13 2017 Zmiany w prowadzeniu KPiR

Do kwietnia 2016 roku przedsiębiorcy prowadzący księgowość w formie KPiR mieli obowiązek wydruku księgi, która była sporządzana w formie elektronicznej. Obowiązywało to także w przypadku biur rachunkowych, które prowadziły księgi przychodów i rozchodów. Jednak w wyniku wprowadzonych zmian, zniesiono ten obowiązek. W przepisach określono również, że podatkową księgę przychodów i rozchodów można przechowywać na informatycznych nośnikach danych.


Zmiany w zakresie prowadzenia KPiR obejmują aktualizację wzoru księgi. Wprowadzono bowiem dodatkową kolumnę (nr 16), służącą do ewidencji kosztów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi. Do wzoru muszą dostosować się wszyscy przedsiębiorcy rozpoczynający działalność po wprowadzeniu zmian oraz prowadzący już wcześniej tą formę księgowości, od nowego roku podatkowego.


Zmiany w zasadach prowadzenia księgowości i rozliczenia podatków czekają również ryczałtowców!

 

Po więcej ciekawych informacji zapraszamy na naszą stronę - wystarczy KLIKNĄĆ!

mar 23 2017 Urlop wypoczynkowy

Jeśli jesteś osobą pracującą, to zapewne wiesz, jak bardzo potrafi to wyczerpać człowieka. Każdemu należy się odpoczynek. Dlatego właśnie istnieje urlop wypoczynkowy. Warunkiem posiadania prawa do urlopu wypoczynkowego jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Pracodawca ma obowiązek udzaielić pracownikowi określoną ilość dni urlopu, za który osoba dostanie wynagrodzenie o takiej samej wysokości, jak gdyby uczęszczał do pracy. Jest to szansa na wytchnienie oraz spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Długość przysługującego urlopu zależy od stażu pracy. Przedstawia się on następująco:
- 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.


Duże znaczenie przy stażu pracy ma również okres nauki. W zależności od rodzaju szkoły, do stażu dolicza się 3, 4, 5, 6 lub 8 lat.

mar 13 2017 Forma rejestrowa

Forma rejestrowa jest jedną z ręcznych technik stosowaną przy zapisach w księgach rachunkowych. Jest ona stosowana do operacji masowych, w których występuje wiele dowodów księgowych danego typu.


Przy tej formie ewidencji, podstawowym urządzeniem księgowym jest rejestr, który odzwierciedla w pełni przebieg operacji w czasie. Liczba rejestrów może być różna, nawet kilkanaście (np. zakupu, bankowy, kosztów, itp.)


Zalety formy rejestrowej to:
- bieżące księgowanie dokumentów w rejestrach według poszczególnych zagadnień - duża przejrzystość,
- możliwość podziału pracy wśród wielu pracowników,
- graniczenie liczby zapisów na kontach syntetycznych.

 

mar 02 2017 Formy księgowości

Księgowość polega na dokumentowaniu wszystkich operacji gospodarczych zaistniałych w czasie prowadzenia działalności przez jednostkę.


Księgowość dzieli się na pełną oraz uproszczoną.


Pierwszy podział to pełna księgowość, która przeznaczona jest dla spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych bez względu na osiągany obrót. W tym przypadku przedsiębiorstwo dokumentuje swoje zdarzenia w księdze handlowej.


Drugi podział to uproszczona księgowość i przezaczona jest dla pozostałych spółek pod warunkiem, że nie przeproczą one limitu - 1 200 000 EURO, w przeliczeniu na złotówki. Tutaj natomiast firmy rozliczają się za pomocą karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź księgi przychodów i rozchodów.