Kategoria

Doradztwo finansowe, strona 6


wrz 06 2017 Przedstawiciel podatkowy

Przedstawiciel podatkowy zajmuje się głównie czynnościami związanymi z rozliczeniem podatku. Funkcję tę może pełnić osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, jednak musi spełniać określone poniżej kryteria:
- posiadać siedzibę działalności gospodarczej na terenie Polski,
- być zarejestrowanym jako płatnik vat,
- posiadać uprawnienia do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- przez ostatnie 24 miesiące nie zalegać z płatnościami podatków stanowiących dochód budżetu państwa,
- przez ostatnie 24 miesiące nie być skazanym za popełnienie przestępstw skarbowych.

Do ustanowienia przedstawiciela podatkowego zobowiązany jest przedsiębiorca, który podlega obowiązkowej rejestracji jako płatnik VAT, jednak nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca wykonywania działalności na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

sie 08 2017 Rozliczenie PIT online

Rozliczenie PIT-u online nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, ale również uniknąć wielu błędów. W licznych przypadkach pozwala też przyspieszyć zwrot podatku.


Wiele osób obawia się jednak, iż mimo wysłania swojej deklaracji ta nie trafi do urzędu, a oni nie będą tego świadomi. Spokojnie, takie ryzyko nie istnieje o ile ma się odpowiednią wiedzę. Wysyłając rozliczenie PIT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego urząd w odpowiedzi odsyła wiadomość zwrotną, czyli UPO.


UPO to urzędowe potwierdzenie odbioru. Data jego otrzymania stanowi moment złożenia deklaracji. Potwierdzenie to warto przechowywać gdyż może okazać się przydatne podczas kontroli skarbowej. Czas jego magazynowania powinien być nie krótszy niż 5 lat, gdyż dopiero po tym okresie dochodzi do przedawnienia zobowiązania podatkowego.


UPO zazwyczaj dociera do odbiorcy w zaledwie kilka minut od momentu złożenia deklaracji. Co ważne UPO otrzyma wyłącznie podatnik, który przeszedł pozytywnie weryfikację.

sie 01 2017 Bezpłatny posiłek w delegacji - odliczenie...

Na naszej stronie głónej znajdziesz wiele ciekawych informacji dotyczących księgowości dla firm!


Podczas podróży służbowej pracownikowi przysługują odpowiednie diety w proporcji:
- śniadanie - 25% diety,
- obiad - 50% diety,
- kolacja - 25% diety.


Pracodawca od diety może odliczyć odpowiednią część, jeżeli zapewnił pracownikowi bezpłatne wyżywienie. Taką sytuacją może być np. nocleg w hotelu, w którego cenę wliczone jest śniadanie, wykupienie przelotu w klasie business, w której serwowany jest posiłek, zorganizowanie kolacji biznesowej, w której musi uczestniczyć delegowany pracownik.


Co jednak gdy za kolację z kontrahentem zapłaci strona przeciwna? Czy w takim momencie dieta jest odliczana?


Jeżeli dane spotkanie dotyczyło realizacji zadań służbowych wówczas należy uznać, iż posiłek został mu zapewniony, a więc należy go odliczyć od diety.


wielu pracowników nie przyznaje się jednakże do takowych sytuacji, co jest postępowaniem niewłaściwym. W razie jego wykrycia pracownik poniesie z tego tytułu konsekwencje.

lip 13 2017 Spóźniłeś się ze złożeniem sprawozdania...

Sprawozdanie finansowe służy przedstawieniu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowych i objaśnień.


Sporządza się je na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.


Do sporządzenia sprawozdania finansowego zobowiązane są spółki prowadzące pełne księgi rachunkowe. Obowiązek ten z kolei w konkretnej firmie ma dopełnić kierownik. Kolejno niezbędne jest go zatwierdzenie, czym zajmuje się organ zatwierdzający, czyli organ założycielski lub właściciel (w przypadku spółek jednoosobowych).


Sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone nie później niż po upływie trzech miesięcy od dnia bilansowego. Następnie organy zatwierdzające mają kolejne 3 miesiące na zatwierdzenie sprawozdania. Należy je złożyć w urzędzie skarbowym w przeciągu 10 dni w przypadku spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością oraz do 30 kwietnia w przypadku spółek osobowych prowadzących pełne księgi.


W sądzie rejestrowym niezależnie od rodzaju spółki muszą być złożone do 15 dni.


Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego to wykroczenie skarbowe. W takim przypadku należy złożyć je jak najszybciej wraz z oświadczeniem o popełnieniu wykroczenia. “Procedura czynnego żalu” może pozwolić jednostce ominąć kary za nieterminowe złożenie deklaracji.

doradztwo : :
cze 22 2017 Dlaczego powstała rachunkowość?

Prowadząc firmę zobowiązani jesteśmy do prowadzenia jej księgowości. Bardzo często wydaje nam się ona zupełnie niepotrzebna i kłopotliwa. Zastanów się jak często zadawałeś sobie pytanie kto i w jakim celu ją wymyślił?


Wbrew możliwych przypuszczeń celem rachunkowości nie jest tylko skomplikowanie Ci życia :)


Potrzeba wykształcenia się rachunkowości pojawiła się już w starożytności. Jej zalążkiem była konieczność ewidencji różnych zjawisk, gdyż jak wiadomo pamięć ludzka niestety często zawodzi. Wraz z rozwojem handlu we włoskich miastach w tym Genui, Wenecji i Florencji, z krajami śródziemnomorskimi oraz Bliskiego Wschodu nastąpił ogromny rozkwit rachunkowości. Umocniony został dodatkowo rozwojem kolonializmu i przeprowadzaniem kampanii handlowych.


Rachunkowość do dzisiejszego dnia odgrywa ogromną rolę w świecie biznesu, gdyż pozwala dokumentować transakcje firmy, ukazuje jej stan faktyczny, a także zaplanować dalsze działania.