Kategoria

Doradztwo finansowe, strona 25


sty 03 2014 Doradztwo finansowe - na czym polega ?

Współcześnie jeżeli ktoś prowadzi własną firmę, to wie, że ciężko pogodzić wszystkie obowiązki, panując jednocześnie nad poprawnym funkcjonowaniem firmy. Nie mniej jednak przykładowo Urząd Skarbowy, nie zwraca uwagi na to, ile przedsiębiorca ma obowiązków. Ich interesuje tylko to czy osoba ta wypełnia swoje obowiązki względem państwa.


Właśnie dlatego coraz częściej słyszy się o doradztwie finansowym. W dzisiejszych czasach słowo to oznacza usługi z branży finansowej, które świadczone są przez firmy doradcze, a także banki, a coraz częściej załatwia się to po prostu przez różnego rodzaju portale internetowe.


Jak poprawnie zarządzać własną firmą ?


Wiele osób ma z tym spory problem, ponieważ zarządzanie finansami firmy nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Prócz tego, każda nieprzemyślana decyzja o zadłużeniu się, inwestycje nie przynoszące oczekiwanych efektów, nie podjęte działania w gromadzeniu oszczędności – wszystko to zmierza do dosyć pesymistycznego końca.


Jeżeli chcesz, aby Twoja firma mogła funkcjonować zgodnie z najwyższymi standardami, to musisz podjąć krok, który będzie polegał na zatrudnieniu doradcy finansowego.


Jest to osoba, która niezależnie i niepowiązanie z żadną instytucją finansową, będzie mogła chronić Twój majątek i poprawnie zarządzać funduszami Twojej firmy, znając wszystkie „za” i „przeciw” dotyczące poszczególnych decyzji.


Pamiętaj, że nie musisz być profesjonalistą w każdej dziedzinie. W czymś jesteś najlepszy, a w czymś innym możesz potrzebować pomocy. Najważniejsze jest to, żebyś potrafił spostrzec, że nie możesz mieć na swojej głowie całej firmy, bo może to doprowadzić do jakiegoś poważnego niedopatrzenia... A tego przecież nie chcesz. Dlatego pomyśl o doradztwie finansowym i bądź spokojny o funkcjonowanie Twojej firmy.

gru 19 2013 Co musisz wiedzieć na temat podatku i płaceniu...

Każdy, kto założył lub dopiero ma zamiar założyć własną firmę, musi być świadomy tego, że wiąże się to nie tylko z przywilejami, ale także z różnego rodzaju obowiązkami...


Jednym z tych obowiązków jest opładanie składek ubezpieczeniowych i podatków.


Każdy przedsiębiorca w Polsce podlega obowiązkowi płacenia:
- składek ZUS,
- podatku dochodowego,
- podatku VAT.


PODATEK DOCHODOWY

Już na samym początku, bo podczas rejestracji jesteś zobowiązany do tego, aby wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym dla swojej firmy.


Masz do wyboru:
- kartę podatkową,
- ryczałt ewidencjonowany,
- opodatkowanie na zasadach ogólnych.


Kartę podatkową i ryczałt mogą wybrać jedynie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w określonych branżach. Bardzo duża ilośc przedsiębiorców wybiera podatek na zasadach ogólnych, po czym nastepnie może wybrać albo podatek liniowy, albo progresywną skalę opodatkowania.


Aby zgłosić swój wybór, musisz wybrać się do właściwego Urzędu Skarbowego i złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania. bardzo ważne jest, aby zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem działalności (najpóźniej do uzyskania pierwszego przychodu).


Jeżeli nie dokonasz wyboru, to Urząd Skarbowy sam wybierze ją dla Ciebie, a przeważnie jest to opodatkowanie na zasadach ogólnych.


Zaletą podatku dochodowego jest to, że nie trzeba co miesiąc dostarczać deklaracje podatkowe. jedyne, co Cię obowiązuje to comiesięczne lub cokwartalne obliczanie zaliczek na podatek dochodowy, które następnie zostaną przelane na konto Urzędu Skarbowego do 20 dnia każdego miesiąca za ubiegły miesiąc.


Wysokość zaliczek na podatek dochodowy obliczasz na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów. jednak o jej prowadzeniu koniecznie musisz poinformować Urząd Skarbowy.


Pamiętaj, że możliwość wyboru kwartalnej formy rozliczania się z US mają jedynie mali podatnicy i osoby, którzy dopiero rozpoczynają działalność.