Kategoria

Doradztwo finansowe, strona 5


paź 25 2017 Uchylanie się od podatków

Uchylanie się od podatków to termin określający nielegalne działania jednostek, przedsiębiorstw i innych podmiotów mających na celu zmniejszenie ich zobowiązań podatkowych.


Głównie podejmowane działania opierają się na nieuczciwych deklaracjach podatników co do uzyskanych przychodów, czy zysków.


Do sposobów uchylania się od podatków możemy zaliczyć:
- uzyskiwanie dochodów z niezarejestrowanych, często zabronionych przez prawo działalności,
- unikanie uiszczania opłat celnych,
- przemyt,
- uchylanie się od podatku VAT przez producentów poprzez zmniejszanie fakturowanej ilości sprzedanych towarów, - rejestrowanie firm w rajach podatkowych.


Warto pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju pomijanie płacenia obowiązkowych podatków jest pewnego rodzaju okradaniem kraju. Wywiązywanie się z wypełniania obowiązków podatkowych pozwala bezpiecznie prowadzić biznes.

paź 18 2017 Funkcje podatków

Podatki są wykorzystywane na realizację zadań publicznych.


Funkcje podatków:
- Fiskalna → podatek pełni bardzo ważną rolę jako podstawowy rodzaj dochodów budżetowych. To najstarsza funkcja podatkowa.
- Regulacyjna → jej celem jest kształtowanie dochodu i majątku będących w dyspozycji podatników. Podatki pozwalają na redystrybucję dochodu i majątku narodowego między podatnikami a związkami publicznoprawnymi, jakimi są państwo i organy samorządu terytorialnego.
- Stymulacyjna → oznacza wykorzystanie instrumentów podatkowych w celu wywarcia wpływu na warunki działania jednostek oraz na kierunki i tempo ich rozwoju.
- Informacyjna → jej zadaniem jest dostarczanie informacji o prawidłowościach bądź nieprawidłowościach przebiegu procesów gospodarczych.


Zgodnie z polskim prawem podatki muszą posiadać 4 cechy:
- nieodpłatność,
- przymusowość,
- powszechność,
- bezzwrotność.

 

paź 11 2017 Różnice kursowe

Różnice kursowe powstają przy płaceniu za towar lub usługi w obcej walucie w wyniku różnic między wartością faktury a rzeczywistą wartością zapłaty po przewalutowaniu. Mamy do czynienia z nimi kiedy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w obcej walucie po przeliczeniu na złotówki jest wyższa lub niższa od wartości kosztu przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.


Co ważne, różnice te przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu lub pozostałych przychodów z działalności gospodarczej.


Przewalutowania na złotówki dokonuje się na podstawie średniego kursy ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu wystawiania faktury. Różnice kursowe powstają zarówno po stronie nabywcy, jak i sprzedawcy a różnice mogą by dodatnie lub ujemne.


W przypadku sprzedawcy, jeśli po przeliczeniu różnic kursowych od wartości sprzedaży uzyskuje się różnicę dodatnią można ją zaliczyć do pozostałych przychodów w firmie a gdy ujemną to do kosztów uzyskania przychodów (wyliczamy biorąc pod uwagę datę wystawienia faktury oraz datę dokonania płatności).


Jeśli chodzi natomiast o różnicę po stronie zakupów różnicę wylicza się przeliczając wartość zakupów zgodnie ze średnim kursem NBP z dnia poprzedzającego wystawianie faktury z dnia księgowania zapłaty na koncie bankowym. Jeżeli wynik jest dodatni to różnica stanowi pozostały przychód, jeśli ujemny to jest ona wliczana do kosztów uzyskania przychodów.


Warto pamiętać o różnicach kursowych księgując daną operację gospodarczą i mieć na uwadze, że tylko nieliczne systemy księgowe automatycznie wliczają różnice kursowe.

wrz 27 2017 Ewidencja, amortyzacja i modernizacja wartości...

Wartości niematerialne i prawne to zaliczane do aktywów trwałych, nabyte przez jednostkę, prawa majątkowe wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, takie jak na przykład autorskie prawa majątkowe, prawa do patentów czy znaków towarowych.


WNiP należy ujmować w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawych gdzie należy określić wartość niematerialną i prawną, dokument stwierdzający nabycie oraz: liczbę porządkową, datę nabyci i przejęcia do użytkowania, wartość początkową, stawkę amortyzacyjną oraz kwotę odpisów amortyzacyjnych.


Jak wynika z prawa podatkowego WNiP mogą podlegać amortyzacji, nie ma jednak ściśle i odgórnie narzuconych stawek. Przepisy określają jedynie minimalne okresy amortyzacyjne:
- 24 miesiące – licencja na programy komputerowe i prawa autorskie,
- 24 miesiące – licencja na emisję programów radiowych i telewizyjnych, wyświetlanie filmów,
- 12 miesięcy – poniesione koszty zakończonych prac rozwojowych,

- 60 miesięcy – pozostałe wartości niematerialne i prawne.


Jeżeli chodzi o modernizację wartości niematerialne i prawne nie podlegają modernizacji.

wrz 13 2017 Rozszerzenie zachęty inwestycyjnej na całą...

Na ubiegłotygodniowym forum ekonomicznym podjęto decyzję o rozszerzeniu zachęty inwestycyjne na obszar całej Polski, a nie jedynie na terenach, które są objęte specjalnymi strefami ekonomicznymi.


Na forum przedstawiono plany zwiększenia wartości nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 do ponad 117 mld złotych oraz utworzenia ponad 158 tysięcy miejsc pracy. Już niebawem preferencje podatkowe będą uzależnione od trzech kryteriów: lokalizacji, charakteru inwestycji oraz jakości tworzonych miejsc pracy, dzięki czemu uruchomiony zostanie potencjał małych i średnich firm, które ze względów biurokratycznych do tej pory nie inwestowały w specjalne strefy ekonomiczne. Już wkrótce wyznaczone mają zostać nowe tereny inwestycyjne, które nie będą włączone do strefy, ale które będą objęte przywilejami strefowymi, takimi jak chociażby niższe podatki. Jak twierdzi wiceminister rozwoju wyjaśnił, że celem proponowanych zmian jest stopniowe uruchamianie potencjału małych i średnich firm, które posiadają kapitał ale go nie inwestują.