Kategoria

Doradztwo finansowe, strona 14


sty 21 2016 Podstawowe struktury rynkowe

Dwie z podstawowych struktur rynkowych to konkurencja doskonała oraz konkurencja monopolistyczna. Naucz się je rozpoznawać i poznaj ich charakterystyczne cechy.


Konkurencja doskonała - na rynku występuje wielu kupujących oraz sprzedających. Każdy swobodnie może wchodzić na rynek i wychodzić z niego, dlatego firm jest bardzo dużo, a produkty prawie niczym się od siebie nie różnią. Przykładem jest np. rynek ziemniaków czy złota.


Konkurencja monopolistyczna - występuje, gdy na jakimś rynku jest dużo podmiotów oferujących jeden produkt. Produkty te jednak różnią się nieznacznie od siebie. Mimo dużej ilości firm, występuje jedna, która ma zdecydowaną przewagę nad pozostałymi i kształtuje ona cenę. Ta struktura rynkowa charakteryzuje się również łatwością wejścia na rynek. Występują jednak małe bariery, np finansowa. Przykładem jest rynek zabawek lub leków.

sty 09 2016 Nowoczesne rozwiązanie - księgowość on-line....

Rozliczanie przychodów w firmie pod względem podatkowym wymaga prowadzenia w odpowiedni sposób dokumentacji księgowej. Może to obejmować dokonywanie wpisów w KpiR (podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów) albo w księgach handlowych. O tym jaką księgowość powinna prowadzić firma decydują jej przychody oraz jej forma prawna. Jeśli przychód roczny przedsiębiorstwa przekroczy 1,2 mln euro lub działalność jest prowadzona w formie spółki akcyjnej, z o.o., komandytowej czy komandytowo-akcyjnej, przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić pełną księgowość. W innym wypadku może dowolnie decydować.


Aby ułatwić prowadzenie księgowości, przedsiębiorcy sięgają po nowoczesne rozwiązanie jakim jest księgowość on-line. Za pomocą dostępnych narzędzi on-line przedsiębiorca może prowadzić nie tylko księgowość uproszczoną, ale także pełną. Księgowość on-line pozwala na wystawianie faktur z każdego niemal miejsca, w którym mamy dostęp do sieci. Wystarczy jednorazowo wprowadzić dane, które później automatycznie są uzupełnianie. Sporządzony elektronicznie dokument jest natychmiast gotowy do wydruku. Ryzyko podczas prowadzenia księgowości on-line jest zminimalizowane, ponieważ każda aktualizacja zapisywana jest na serwisie zewnętrznym, dlatego utraty danych nie spowoduje wirus, włamanie czy zalanie komputera.

gru 15 2015 Raj podatkowy

Raj podatkowy to takie państwo, w którym przepisy podatkowe są wyjątkowo łagodne dla cudzoziemców i kapitału zagranicznego.


Raje podatkowe to między innymi państwa takie jak: Andora, Liechtenstein, Hongkong, Monako, Wyspy Marshalla, Panama, Grenada czy Dominikana.


Głównym celem ich istnienia jest przyciągnięcie przedsięwzięć gospodarczych do obszarów o słabej aktywności ekonomicznej. Absolutnie nie chodzi tu o ułatwianie nielegalnych działań międzynarodowych.


Szacuje się, że w rajach podatkowych na całym świecie ukryte zostało 21-32 bilionów USD.

lis 03 2015 Podział umów cywilnoprawnych.

Oprócz umów zawartych na podstawie stosunku pracy, strony mogą skorzystać z innych form zatrudnienia, opartych na przepisach Kodeksu Cywilnego są to tak zwane umowy cywilnoprawne. Zatrudnianie pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych jest zdecydowanie tańszym i prostszym rozwiązaniem dla pracodawców.


Wyróżnić można dwie główne umowy:
- zlecenie,
- o dzieło.


Umowy cywilnoprawne najczęściej stosuje się w momencie, w którym jednostka nie planuje zatrudniać pracownika, a zależy jej na wykonaniu określonych czynności czy zadań.


Umowa zlecenie jest umową o wykonanie określonych czynności (informacje na temat umowy zlecenie można znaleźć w art. 734 – 751 Kodeksu Cywilnego). W jej ramach zleceniobiorca zobowiązuje się do ich zrealizowania. Forma ta nazywana jest również jako umowa starannego działania, gdyż zleceniobiorca nie odpowiada za osiągnięty efekt, powierzone zadanie wykonuje najlepiej jak potrafi.


Umowa o dzieło jest umową o wykonanie „dzieła” (informacje na temat umowy zlecenie można znaleźć w art. 627 – 646 Kodeksu Cywilnego). Dzieło musi być wyraźnie określone i mieć charakter przynajmniej częściowo materialny. W przeciwieństwie do umowy zlecenie, w umowie o dzieło zleceniobiorca odpowiada za osiągnięty efekt i na jego podstawie określa się wysokość zrealizowanej czynności. Ważne jest to, aby zleceniodawca i zleceniobiorca współpracowali na każdym etapie wykonywania dzieła.

paź 05 2015 Jakie są obowiązki w czasie zatrudniania...

Każdy przedsiębiorca poszerzając swoją działalność gospodarczą zastanawia się nad zatrudnieniem nowych pracowników. Dodatkowa kadra pracownicza niesie ze sobą kilka obowiązków, a także korzyści.


W pierwszej kolejności pracodawca zobowiązany jest zawrzeć umowę między stronami, początkowo może to być umowa na czas próbny – maksymalnie 3 miesiące, następnie w zależności od zajmowanego stanowiska może to być umowa manager, dzieło, o zlecenie bądź umowa o pracę.


Najlepsza z tych umów to umowa o pracę, gdyż pracownik chroniony jest kodeksami oraz różnorodnymi ustawami, które zawarte są w przepisach.


Wracając do obowiązków pracodawcy w czasie zatrudniania nowych pracowników warto wspomnieć, że bezwarunkowym obowiązkiem w czasie zatrudniania osoby na podstawie umowy o pracę jest skierowanie przyszłego pracownika na badania lekarskie finansowane ze środków firmy, następnie zapoznanie z istniejącymi przepisami w zakładzie pracy oraz przeprowadzenie szkolenia z zakresu BHP.


Po zrealizowaniu tych formalności należy zgłosić pracownika do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego.


Pozostałe czynności względem pracownika i pracodawcy pozostają w kwestii stron.