Kategoria

Doradztwo finansowe, strona 10


paź 18 2016 Przychody, a księgowość

W zakładowym planie kont znajduje się zespół kont, którego numery rozpoczynają się od liczby 7. Są to konta księgowe zespołu siódmego, o nazwie "Przychody". Obejmują one operacje gospodarcze, które dotyczą wszelkich przychodów jednostki oraz zysków i strat nadzwyczajnych.


Do zespołu nr 7 zalicza się konta o następujących nazwach:
- Przychody ze sprzedaży
- Koszt własny sprzedaży
- Wartość sprzedaży towarów według cen zakupu
- Przychody finansowe
- Koszty finansowe
- Pozostałe przychody operacyjne
- Pozostałe koszty operacyjne
- Zyski nadzwyczajne
- Straty nadzwyczajne


Konta zespołu 7 zaliczane są do kont wynikowych, czyli tych wpływających na kształtowanie się wyniku finansowego i nie ujmowanych w bilansie.

Zasadami dokonywania księgowań na tych kontach są:
- zapisywanie kwot zmniejszających po debecie,
- zapisywanie kwot zwiększających po kredycie.

 

wrz 22 2016 Rachunkowość finansowa

Pojęciem rachunkowości finansowej określamy system ewidencji gospodarczej, odzwierciedlający w formie pieniężnej zjawiska i procesy gospodarcze, zachodzące w danej jednostce


Zapisy księgowe umożliwiają pozyskanie rzetelnych informacji na temat sytuacji majątkowo-finansowej firmy oraz sporządzenie wyniku finansowego.


W tej odmianie rachunkowości mamy do czynienia z określeniem majątku (aktywa) oraz sposobu jego finansowania (pasywa).


Do funkcji rachunkowości zaliczamy:
- funkcję informacyjną,
- funkcję dowodową,
- funkcję rozliczeniowo-obrachunkową,
- funkcję kontrolną,
- funkcję sprawozdawczą,
- funkcję powierniczą.

 

wrz 03 2016 Księgowość

Z definicją księgowości zetknął się na pewno każdy z nas. Jednakże są osoby, które błędnie utożsamiają ją z rachunkowością, sprawozdawczością lub kalkulacją. Niedoświadczony przedsiębiorca powinien choć odrobinę zaznajomić się z tym pojęciem, gdyż jest ono nieodłącznym elementem działalności gospodarczej.


Księgowość to forma udokumentowania operacji gospodarczych w ujęciu pieniężnym. Jest ona niezbędna do określania kwoty podatku dochodowego, z którego musimy się rozliczyć (już w momencie rejestracji w CEIDG musimy określić sposób płacenia podatku).


Prowadzenie księgowości jest istotnym elementem działalności gospodarczej. Jest ono problemem wielu właścicieli małych, średnich lub dużych biznesów, ponieważ wymaga mnóstwa niezbędnych formalności. Wiele osób nie zakłada firmy, z powodu zajmowania się księgowością, a zwłaszcza pełną. Jest to trudne, gdyż przepisy ciągle są korygowane.


Księgowość można prowadzić na własną rękę czy też polecić tę czynność biurom rachunkowym. Trzeba jednak zastanowić się nad tym, co bardziej się kalkuluje.

sie 19 2016 Paragon fiskalny

Zakupując dowolne produkty po dokonaniu płatności otrzymujemy paragon fiskalny, który zazwyczaj odruchowo wyrzucamy lub zostawiamy w sklepie. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się czym on jest i jaki cel ma jego wydawanie?


Zacznijmy od zdefiniowania paragonu...


Paragon fiskalny to wydrukowany dla nabywcy przez kasę rejestrującą w momencie sprzedaży dokument fiskalny z dokonanej sprzedaży. Jednak najprościej rzecz ujmując paragon fiskalny to dowód z dokonanej sprzedaży. Kasa fiskalna rejestruje daną transakcję. Na podstawie danych, które ewidencjuje kasa sprzedawca następnie musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.


Zabieranie ze sobą paragonu przede wszystkim wspiera rozwój uczciwej konkurencji, a także redukuje możliwości przedsiębiorców do prowadzenia nielegalnej działalności.


Dodatkowo paragon daje nam możliwość skontrolowania tego co zakupiliśmy. Niweluje to prawdopodobieństwo, że zostaniemy oszukani. Na dokumencie tym zawarte są bowiem informacje dotyczące rodzaju nabytych towarów, ich ilości oraz ceny. To także podstawa do zwrotu i reklamacji.


Prawidłowo skonstruowany paragon zawierać musi następujące elementy:
- imię i nazwisko lub nawę podatnika,
- numer NIP,
- numer wydruku,
- czas i datę wykonania zakupu,
- nazwę nabytego towaru lub usługi,
- cenę jednostkową dobra,
- ilość i wartość sprzedaży,
- kwotę podatku,
- wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
- łączną kwotę podatku,
- kwotę należności,
- numer paragonu fiskalnego,
- numer kasy i kasjera,
- logo fiskalne.

 

lip 21 2016 Sprawozdawczość finansowa

Celem sprawozdawczości finansowej jest przygotowanie informacji o stanie działalności gospodarczej jednostki gospodarczej za pomocą sprawozdań finansowych w postaci danych, do odbiorców zewnętrznych. Wszystkie informacje pobierane są z ksiąg rachunkowych jasno obrazując sytuacje majątkową, finansową i dochodową jednostki.


Informacje powinny być przestawione rzetelnie, prawidłowo oraz istotnie.


Co powinno zawierać sprawozdanie finansowe?
- wprowadzenie z informacją o kontynuacji działalności w nie mniejszym istotnie zakresie bez postawienia w stan likwidacji lub upadłości, wycenie – zasadach stosowanych w tym zakresie,
- bilans,
- rachunek zysków i strat,
- informacje zawierające dane uzupełniające bilans i rachunek zysku i strat,
- rachunek przepływu środków pieniężnych z działalności operacyjnej, inwestycyjnej, finansowej,
- zestawienie zmian w funduszu własnym – wyjaśniającym przyczyny i wysokość zmian tego kapitału powierzonego i wypracowanego,
- w przypadku spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnie i przedsiębiorstwa państwowe muszą przedstawić sprawozdanie na temat działalności w roku obrotowym przedstawiając zamierzenia i zagrożenia dla ich działalności.


Zasady sprawozdawczości finansowej są regulowane przez ustawę o rachunkowości oraz krajowe i międzynarodowe standardy.