Paragon fiskalny
Zakupując dowolne produkty po dokonaniu płatności otrzymujemy paragon fiskalny, który zazwyczaj odruchowo wyrzucamy lub zostawiamy w sklepie. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się czym on jest i jaki cel ma jego wydawanie?
Zacznijmy od zdefiniowania paragonu...
Paragon fiskalny to wydrukowany dla nabywcy przez kasę rejestrującą w momencie sprzedaży dokument fiskalny z dokonanej sprzedaży. Jednak najprościej rzecz ujmując paragon fiskalny to dowód z dokonanej sprzedaży. Kasa fiskalna rejestruje daną transakcję. Na podstawie danych, które ewidencjuje kasa sprzedawca następnie musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.
Zabieranie ze sobą paragonu przede wszystkim wspiera rozwój uczciwej konkurencji, a także redukuje możliwości przedsiębiorców do prowadzenia nielegalnej działalności.
Dodatkowo paragon daje nam możliwość skontrolowania tego co zakupiliśmy. Niweluje to prawdopodobieństwo, że zostaniemy oszukani. Na dokumencie tym zawarte są bowiem informacje dotyczące rodzaju nabytych towarów, ich ilości oraz ceny. To także podstawa do zwrotu i reklamacji.
Prawidłowo skonstruowany paragon zawierać musi następujące elementy:
- imię i nazwisko lub nawę podatnika,
- numer NIP,
- numer wydruku,
- czas i datę wykonania zakupu,
- nazwę nabytego towaru lub usługi,
- cenę jednostkową dobra,
- ilość i wartość sprzedaży,
- kwotę podatku,
- wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
- łączną kwotę podatku,
- kwotę należności,
- numer paragonu fiskalnego,
- numer kasy i kasjera,
- logo fiskalne.