sie 30 2018

Kontrola firmy – kto ma takie możliwości?...


Każdy przedsiębiorca, który podjął się prowadzenia własnej działalności gospodarczej musi liczyć się nie tylko z zyskami, ale również z konsekwencjami owej decyzji. Jak się okazuje jedną z tych konsekwencji jest to, iż jednostka może zostać skontrolowana przez organy państwowe, których zadaniem jest sprawdzenie prawidłowości wykonywanych działań.

Przepisy prawa informują nas o tym, iż prawo do przeprowadzenia kontroli mają wszystkie organy, a więc zarówno prezydent miasta, jak i burmistrz czy wójt, mają możliwość sprawdzenia działalności jeśli otrzymają zgłoszenie na temat naruszenia prawa przez przedsiębiorcę. Dodatkowo jeśli dane naruszenie wiążę się z np. zagrożeniem dla środowiska, mają oni możliwość zakazać prowadzenia owej działalności. Prócz powyższego, prawo do kontroli mają również organy, które zajmują się wydawaniem koncesji i mają oni prawo do skontrolowania czy dana działalność jest zgodna z przyznaną koncesją.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż przed rozpoczęciem kontroli, dany organ jest zobowiązany do poinformowania poprzez wysłanie zawiadomienia do właściciela przedsiębiorstwa o planowanej dacie przeprowadzenia kontroli oraz jej zakresie.

Istnieją jednak sytuacje, kiedy nieobowiązkowe jest wcześniejsze powiadomienie przedsiębiorcy i do sytuacji tych zaliczamy sytuacje, kiedy:
- istnieje podejrzenie o tym, iż w przedsiębiorstwie zostało popełnione przestępstwo,
- kontrola zostanie przeprowadzona w oparciu o ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliwa,
- kiedy kontrola wynika z naruszenia ustawy o ochronie konkurencji,
- firma zagraża bezpośrednio środowisku, bądź ludziom,
- istnieje podejrzenie o narkomanię,
- przedsiębiorca nie posiada adresu zamieszkania i doręczenie pisma jest niemożliwe.

Zachęcamy również do zapoznania się z informajami na temat paragonu, rachunku oraz faktur!