Czym jest raj podatkowy ?
Określenie używane w odniesieniu do państw, gdzie przepisy podatkowe są bardzo łagodne dla obcokrajowców z kapitałem zagranicznym. Raj podatkowe mają za zadanie przeciągnąć przedsięwzięcia gospodarcze na obszary o słabej aktywności ekonomicznej. Z opcji tej najczęściej korzystają przez przedsiębiorcy, którzy mają zamiar przetransferować zysk, aby uniknąć płacenia wyższych podatków w krajach, gdzie została założona dana spółka.
Raje podatkowe dzielimy na:
→ OGÓLNE, w których oferta kierowana jest do przedsiębiorców i inwestorów, którzy dysponują szerokim zakresem korzyści podatkowych i finansowych. Miejsca te w celu przyciągnięcia jak największej liczby przedsiębiorców i inwestorów poprzez zapewnienie im najlepszej gwarancji politycznej, gospodarczej, fiskalnej i sądowej.
→ SPECJALISTYCZNE, w których określony jest konkretny rodzaj działalności, dla których jest on przeznaczony. Często zdarza się, że w rajach tych występują generalnie wysokie podatki, jednocześnie przy niskim obciążeniu fiskalnym konkretnych gałęzi gospodarczych.
Warto wiedzieć...
→ Transfery zysków, czyli osiągane poprzez sprzedaż towarów i usług po cenach niższych od faktycznej wartości przez jednostkę znajdującą się w określonym kraju o stosunkowo wysokiej progresywności podatkowej w odniesieniu do filii zarejestrowanej w omawianym raju podatkowym.
→ Spółki rotacyjne, a więc spółki do założenia lub zakupu, oferowane przez władze „rajów podatkowych”. Wielką zaletą jest to, że proces rejestracji spółki jest bardzo prosty, a założyciel spółki nie ma obowiązku, ujawnić swoje prawdziwe imię i nazwisko, co w wielu przypadkach prowadzi do tworzenia spółek przez osoby fikcyjne. Są to właśnie spółki rotacyjne, które wykorzystywane są do świadczenia usług, jak również zawierania transakcji kupna, sprzedaży.
→ Spółki offshore, czyli tworzone z myślą o gromadzeniu dochodów w miejscach, gdzie opodatkowanie jest stosunkowo niskie. Z opcji tej w głównej mierze korzystają spółki kapitałowe i ludzie związani ze światem sztuki.