Najnowsze wpisy, strona 4


maj 04 2018 Kara za niezłożenie deklaracji podatkowej...

Wielu podatników nie dopełniło obowiązku związanego z terminowym złożeniem deklaracji podatkowej za rok 2017. Termin upłynął 30 kwietnia. Jaka kara przewidywana jest dla tych, którzy nie złożyli deklaracji PIT?

Coraz popularniejszą formą rozliczenia z fiskusem jest złożenie elektronicznej deklaracji podatkowej, czyli za pośrednictwem Internetu. W 2018 roku padł rekord złożonych w ten sposób rozliczeń.

Podatnicy uchylający się od wypełniania obowiązków podatkowych narażają się na karę grzywny lub pozbawienie wolności.

Kara za nieterminowe złożenie deklaracji podatkowej może wynieść nawet 42 000 złotych.


Porada dla tych, którzy nie dokonali rozliczenia na czas:

Pierwszym krokiem jest złożenie „czynnego żalu”, czyli informacji o tym, dlaczego PIT nie został złożony na czas.

kwi 24 2018 Księgowość kreatywna

Pojęcie kreatywnej księgowości bardzo często jest używana w negatywnym znaczeniu, aczkolwiek sama w sobie „kreatywna księgowość” jest zgodna z przepisami prawa i tym samym bardzo korzystna dla przedsiębiorstw.


W książce napisanej przez Piotra Guta, kreatywna księgowość polega na prowadzeniu rejestracji, ewidencji, a także przetwarzaniu oraz prezentowaniu zdarzeń gospodarczych przy zastosowaniu obowiązujących przepisów oraz prawidłowo interpretowanych zasad rachunkowości w taki sposób, który w tych przepisach nie został bezpośrednio wskazany, a z kolei który jest wynikiem pomysłowego, twórczego oraz niestandardowego ich zastosowania.


Pojęcie księgowości kreatywnej jest pojęciem przeciwnym do księgowości agresywnej, która to już nie jest zgodna z prawem, gdyż wiążę się z podejmowaniem działań mających na celu wprowadzenie w błąd odbiorców poprzez przekazanie im informacji manipulującymi danymi finansowymi.


Do celów kreatywnej księgowości możemy zaliczyć:
- zmniejszenie strat lub zwiększenie zysku,
- ukrycie ryzyka finansowego,
- umożliwienie pozyskania kapitału, który w inny sposób byłby niedostępny,
- manipulacje wskaźnikami wykorzystywanymi do analizy finansowej,
- argumentację odnośnie swojej wiarygodności.

 

kwi 17 2018 Akredytywa

Akredytywa to jedna z form bezgotówkowego rozliczenia. Akredytywa to pisemne zobowiązanie banku, którego klientem jest kupujący do wypłacenia sprzedającemu określonej kwoty pieniężnej w określonym terminie i zgodnie z pozostałymi warunkami akredytywy.


Akredytywa może być stosowana zarówno w rozliczeniach krajowych jak i zagranicznych. Najczęściej wykorzystuje się tę formę płatności przy transakcjach podwyższonego ryzyka np. w przypadku ograniczonego zaufania do kontrahenta.


Strony akredytywy:
- zleceniodawca akredytywy - kupujący lub importer,
- beneficjent akredytywy - sprzedający lub eksporter,
- bank zleceniodawcy - otwierający akredytywę,
- bank beneficjenta - informuje beneficjenta o otwarciu akredytywy.


Rozliczanie się w oparciu o akredytywę jest korzystne zarówno dla sprzedającego jak i kupującego. Sprzedający ponosi minimalne ryzyko handlowe wynikające z transakcji, natomiast kupujący ponosi minimalne ryzyko związane z jakością i transportem towaru.

kwi 10 2018 Firma i jej „mała księgowość”

Tytułowa „mała księgowość” jest nazwą zamienną dla księgowości uproszczonej. Opiera się ona w głównej mierze na prowadzeniu:


- Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR), która dotyczy opodatkowania według skali podatkowej lub podatku liniowego),

- ewidencji przychodów, która dotyczy opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

Warto wiedzieć, że zarówno pierwsza, tak i druga ewidencja stanowią podstawę do rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że obowiązujące przepisy mogą na przedsiębiorcę nałożyć dodatkowy obowiązek prowadzenia:

- ewidencji środków trwałych,

- ewidencji wyposażenia,

- ewidencji przebiegu pojazdów (głównie w celach PIT i VAT).

 

 

Elementem ściśle związanym z prowadzeniem księgowości w małych firmach jest opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników ma czas do 10 dnia miesiąca, a przedsiębiorca zatrudniający pracowników do 15 dnia miesiąca na opłacenie składek. W przypadku małych przedsiębiorstw, wielu przedsiębiorców księgowość prowadzi samodzielnie, gdyż daje to oszczędność pieniędzy.

kwi 03 2018 Ewidencja wyposażenia

Zgodnie z definicją znajdująca się w Rozporzadzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wyposażenie to rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaniem działalności, których nie zalicza się do środków trwałych.


Ewidencja wyposażenia powinna zawierać poniższe informacje:
- numer wpisu,
- data nabycia wyposażenia,
- numer faktury lub rachunku,
- nazwa wyposażenia,
- cena zakupu lub koszt wytworzenia wyposażenia,
- numer pozycji, pod którą wpisano w księdze koszt związany z nabycie wyposażenia,
- data likwidacji, data sprzedaży lub data darowizny wyposażenia,
- przyczyna likwidacji wyposażenia.


Ewidencji wyposażenia podlegają przedmioty uznawane za wyposażenie np. sprzęt biurowy, których wartość przekracza 1500 złotych netto, a przewidywany okres użytkowania wynosi maksymalnie rok. Przedmioty, których koszt nabycia nie przekracza kwoty 1500 złotych nie muszą być ewidencjonowane. Ewidencji zakupionego wyposażenia należy dokonać najpóźniej w miesiącu oddania tego przedmiotu do użytkowania.