Najnowsze wpisy, strona 26


mar 18 2015 Aktywa, Pasywa cz. 3

Pasywa - to określenie w rachunkowości oznaczające źródło finansowania aktywów trwałych i aktywów obrotowych. Pasywa dzielą się na:


1. Kapitały własne - środki majątku finansowego przedsiębiortstwa powstające wraz z rozpoczęciem oraz prowadzeniem działalności gospodarczej.


Kapitały własne dzielą się na:
- kapitał podstawowy, powstaje z wniesionych wkładów,
- kapitał zapasowy, przeznaczony na pokrycie ewentualnych strat w firmie,
- zysk bądź strata netto z lat ubiegłych, pojawia się, gdy nie zostanie w całości rozliczona,
- zysk netto, stanowi źródło finansowania wzrostu aktywów netto,
- strata netto, oznacza zmniejszenie kapitału własnego.

 

mar 03 2015 Aktywa, Pasywa cz. 2

Aktywa obrotowe – składniki majątku przedsiębiortstwa wykorzystywane do bieżącej działalności gospodarczej o okresie krótszym niż jeden rok, zwykle zużywają się jednorazowo.


Do AO zaliczamy:

Zapasy:
1. materiały – środki wykorzystywane przez przedsiębiorstwo bezpośrednio do produkcji,
2. półprodukty – produkty, które przeszły tylko jedną fazę produkcyjną, zwykle wydobycie,
3. produkty w toku – produkty jeszcze nie skończone,
4. produkty gotowe – przeszły wszystkie fazy produkcyjne,
5. towary – produkty przeznaczone do sprzedaży, posiadają własną cenę.


Należności krótkoterminowe – kwoty należne przedsiębiorstwu w okresie krótszym niż 1 rok np. należności od odbiorców, należności publiczno – prawne.


Inwestycje krótkoterminowe – inwestycje podjęte przez przedsiębiorstwo w celu szybkiego wzrostu kapitału. Okres oczekiwania krótszy niż 1 rok.

lut 27 2015 Aktywa, Pasywa? cz. 1

Aktywa dzielą się na:


Aktywa Trwałe - to składniki majątku przedsiębiorstwa wykorzystywane w przedsiębiorstwie w okresie dłuższym niż 1 rok oraz nie żużywają się w czasie jednego cyklu produkcyjnego


Do AT zaliczamy:


Wartośći niematerialne i prawne:
- koszty zakończonych prac rozwojowych,
- nabyta wartość firmy,
- nabyte autorskie prawa majątkowe,
- know-how.


Rzeczowe aktywa trwałe:
1. środki trwałe np. nieruchomości, grunty, maszyny, środki transportu itd.
2.środki trwałe w budowie np. rozpoczęta budowla hali produkcyjnej.


Należności długoterminowe - kwoty należne przedsiębiorstwu z tytuły sprzedanych towarów / usług w okresie otrzymania pieniędzy dłuższym niż 1 rok.


Inwestycje długoterminowe - inwestycje podjęte przez przedsiębiorstwo w celu lokaty kapitału w okresie dłuższym niż 1 rok.

lut 23 2015 Jeżeli nie KPiR to może Księgi Rachunkowe?...

W poprzednim wpisie opisywałam jakie konsekwencje wynikają z prowadzenie KPiR. Teraz przybliżę wam trochę temat Ksiąg Rachunkowych.


Ogólnie mówiąc Księgi Rachunkowe to pełna księgowość. Obowiązkowo prowadzić je muszą spółki z o.o. oraz spółki akcyjne bez względu na osiągany przychód. Pozostałe formy działalności gospodarczej zobowiązane są prowadzić księgi handlowe w czasie, gdy ich przychód za poprzedni rok obrotowy przekroczy kwotę 1 200 000 EURO.


Ustawa o rachunkowości dokładnie mówi, iż w czasie prowadzenia ksiąg handlowych zewidencjonowane muszą być wszystkie operacje gospodarcze, należności i zobowiązania a także koniecznie musi być prowadzona ewidencja poszczególnych obszarów działalności gospodarczej.


Każda jednostka prowadząca księgi handlowe zobowiązana jest do sporządzenia sprawozdania finansowego, czyli opracować bilans oraz stworzyć rachunek zysków i strat.


To właśnie dzięki tym czynnością w stanie jesteś w pełni ukazać swoją sytuację finansową.

wrz 12 2014 Dlaczego warto wybrać podatkową księgę...

Mimo tego, że niektórym osobom wydaje się, że forma ta jest skomplikowana i bardzo utrudnia życie, są to tylko pozory. Wiele wątpliwości budzi kwestia związana z księgowaniem powstałych kosztów. W wielu przypadkach, kiedy osoby rozpoczynają działalność gospodarczą i decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości, problem i przerażenie pojawia się w wspomnianej wcześniej kwestii - księgowania kosztów. Jest to trudne jedynie na pierwszy rzut oka, ponieważ później jest to podstawową zaletą KPiR. DO kosztów zaliczane są wszelkie wydatki, które podatnik zdoła odnieść od przychodu.


Pamiętaj, że wysokie koszty dają duże korzyści fiskalne!


Przedsiębiorca, który wybierze KPiR będzie mógł wybrać odpowiednią dla swojej firmy formę opodatkowania, którą w ewentualności będzie mógł zmienić raz w roku. W porównaniu do ryczałtu, w KPiR można rozliczać się wspólnie z małżonkiem.


Konieczność regularnego prowadzenia , księgowania i opisywania Księgi Przychodów i Rozchodów jest także wadą, ponieważ pozwala na bieżąco kontrolować sytuację przedsiębiorstwa.

 

KPiR