Najnowsze wpisy, strona 21


kwi 11 2016 Od lipca fiskus zwiększa kontrole!

Od lipca fiskus będzie przeprowadzał kontrole skarbowe za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Firmy mają obowiązek dostosowania swoich systemów informatycznych, aby generowały ten dokument.


Zmodyfikowana metoda kontroli będzie polegać na zobowiązaniu podatników do przekazywania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego w ujednoliconej, elektronicznej formie.


Ważne jest to, aby przed wysłaniem wygenerowanych dokumentów do urzędu skarbowego sprawdzić poprawność danych, ponieważ błędny dokument może się wiązać z odpowiedzialnością karno-skarbową, podobnie jak brak możliwości wygenerowania JPK na żądanie urzędu skarbowego.


Kto jest zobowiązany do dostosowania się do JPK?

1. firmy zatrudniające więcej niż 250 pracowników,

2. firmy wypracowujące powyżej 50 mln euro obrotu rocznie.

 

mar 16 2016 Jak zmniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe?...

Początek roku kalendarzowego to czas, w którym dużą uwagę w przedsiębiorstwach przykłada się do spraw z zakresu podatków. Większość firm musi wtedy rozliczyć się z podatku dochodowego.


Czas na to obowiązuje od początku roku do końca marca lub kwietnia. Czasem korzystający z zryczałtowanych form księgowości muszą jeszcze wcześniej rozliczyć się z podatku. Okres ten zmusza do myślenia nad tym, jak wysokie podatki płacą przedsiębiorcy i jak można jej zmniejszyć. Jednym z powodów wysokich zobowiązań podatkowych jest źle dopasowana forma opodatkowania. Jeżeli przedsiębiorca ma wybór pomiędzy różnymi formami opodatkowania, powinien zastanowić się jaka z nich pozwoli mu maksymalnie zoptymalizować koszty działalności.


Przedsiębiorcy uprawnieni do prowadzenia uproszczonej księgowości mogą wybrać pomiędzy następującymi rodzajami opodatkowania pod warunkiem, że prowadzona przez nich działalność nie ogranicza ich stosowania.
- opodatkowanie na zasadach ogólnych: wg skali podatkowej (18% lub 32%) albo podatek liniowy w wysokości 19%,
- opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych,
- opodatkowanie na podstawie karty podatkowej.

lut 26 2016 Podatek bankowy

Coraz częściej słyszy się o ustawie, która reguluje wprowadzenie podatku bankowego w naszym kraju. Kraj podzielił się na grupy – jedni za, drudzy przeciw. Jak to zawsze. Ostateczna decyzja zapadła taka, że podatek został wprowadzony.


Co opodatkowuje ten rodzaj podatku?

Podatek bankowy nakładany jest na banki. Podstawą najczęściej są zyski lub aktywa.


Od kiedy?

Podatek zaczął obowiązywać od lutego. Jego wysokość to 0,44% sumy aktywów.


Kto jest zobligowany do zapłaty?
- Banki
- SKOK-i
- firmy ubezpieczeniowe
- firmy pożyczkowe

 

lut 04 2016 Czym jest REGON?

Samo słowo „REGON” jest akronimem od Rejestru Gospodarki Narodowej. Nie na tym jednak skupiony będzie dzisiejszy post, zatem przejdźmy do sedna...


REGON, a więc Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej jest prowadzony przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Jednakże pod pojęciem REGON-u kryje się również dziewięciocyfrowy numer przypisywany podmiotom gospodarki narodowej, który prowadzony jest we wspomnianym wcześniej rejestrze.


Rejestr REGON jest zbiorem na bieżąco poddawanym różnego rodzaju aktualizacjom na temat wszystkich podmiotów gospodarki narodowej, które prowadzone są w systemie informatycznym w ramach bazy danych.


Podmiotami zobowiązanymi do wpisania się do rejestru REGON są:
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej,
- osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą,
- osoby fizyczne prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne,
- jednostki lokalne związane ze wspomnianymi wyżej podmiotami.


Ciekawostka!

Każdej osobie fizycznej numer REGON przypisywany jest raz na zawsze, w momencie pierwszej rejestracji w rejestrze. Jeżeli przedsiębiorca zlikwiduje swoją działalność, a po pewnym czasie będzie chciał założyć nową, zupełnie inną, jego REGON nie ulegnie zmianie.

sty 28 2016 NIP - co to takiego?

O NIP- ie słyszy się często, dlatego może najwyższa pora wyjaśnić to pojęcie, NIP to Numer Identyfikacji Podatkowej. Służy on właśnie do identyfikowania podatników w Polsce. Od 1 września 2011 osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie posiadają numeru NIP, ponieważ za ich identyfikator podatkowy służy PESEL.


Numer Identyfikacji Podatkowej składa się z dziesięciu cyfr. Pierwsze trzy cyfry oznaczają kod urzędu skarbowego, który nadał dany numer. Ostatnia cyfra jest natomiast cyfrą kontrolną obliczaną w następujący sposób:


1. Pomnożyć każdą z pierwszych dziewięciu cyfr odpowiednio przez wagi: 6, 5, 7, 2, 3, 4, 5, 6, 7.


2. Zsumować wyniki mnożenia.


3. Obliczyć resztę z dzielenia przez 11


4. NIP jest tak generowany, aby nigdy w wyniku tego dzielenia nie wyszła liczba 10.